Pomorze Zachodnie walczy o równy rozwój całego kraju
Przed regionami nowa perspektywa finansowa i nowe wyzwania. Dla Pomorza Zachodniego została przewidziana kwota 1,3 mld euro. We wtorek, 9 lutego br. odbędą się konsultacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 dla województwa zachodniopomorskiego.
Marszałek Olgierd Geblewicz zapowiada, że będzie zabiegał o dodatkowe środki na rozwój obszarów wykluczonych.
– Musimy wspólnie wywalczyć dodatkowe pieniądze dla naszego regionu, abyśmy mogli wyrównywać szanse. Wszyscy mieszkańcy Polski są równi – zapowiada.
W całym kraju odbywają się konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, najważniejszego dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Mowa łącznie o 76 miliardach euro. Projekt dokumentu przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
W nowej perspektywie finansowej dla Pomorza Zachodniego przewidziana jest kwota 1,3 miliarda euro na realizację programu regionalnego. Województwo – mimo niekorzystnych warunków rozwojowych części obszarów zagrożonych wykluczeniem, a więc głównie gmin popegeerowskich – nie jest brane pod uwagę w podziale specjalnych funduszy UE, które już od trzech perspektyw służą rozwojowi pięciu województw Polski Wschodniej. Co zaskakujące, ministerialny projekt Umowy Partnerstwa, przewiduje objęcie wsparciem z programu dla Polski Wschodniej części Mazowsza (wyższy produkt krajowy brutto niż na Pomorzu Zachodnim).
– Rozpoczynamy końcową fazę negocjacji funduszy Unii Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021-2027. Jesteśmy w kluczowym momencie, kiedy negocjujemy z polskim rządem dodatkową pulę dla rozwoju obszarów wykluczonych, nazywanych przez nas często obszarami popegeerowskimi. Miejsca wykluczone nie z własnej winy, potrzebują dodatkowych bodźców rozwojowych. Musimy wspólnie wywalczyć należne nam dodatkowe pieniądze dla naszego regionu, abyśmy mogli wyrównywać szanse. Wszyscy mieszkańcy Polski są równi – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Marszałek Geblewicz zwrócił się z apelem do samorządowców, przedstawicieli świata gospodarki, organizacji pozarządowych i samorządowych o wspólną walkę o dodatkowe 800 milionów euro na równy rozwój wszystkich gmin na Pomorzu Zachodnim.
Dodatkowe fundusze mają pomóc w kontynuacji już podjętych – oraz, co warto podkreślić dobrze ocenianych przez stronę rządową, jak i europejską – działań w gminach dotkniętych problemami spowodowanymi w dużej mierze likwidacją PGR-ów. To m.in.: kreowanie nowych miejsc pracy, rozwój infrastruktury transportowej i społecznej, szkolnictwa zawodowego w Specjalnej Strefie Włączenia. Obecnie testowane jest wprowadzenie transportu publicznego na życzenie.
Środki, o które walczy Województwo Zachodniopomorskie w nowej perspektywie finansowej miałyby pochodzić z niepodzielonej jeszcze między regiony kwoty 7,1 miliarda euro.
Konsultacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 dla Województwa Zachodniopomorskiego odbędą się we wtorek, 9 lutego 2021 r. o godz. 11. Spotkanie można będzie obserwować na kanale Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na YouTube. Przewidziana jest – obok wystąpień strony rządowej – prezentacja Samorządu Województwa, która będzie obejmować regionalne plany i oczekiwania względem nowej perspektywy UE.
Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską. W nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.
To jest cechą rycerzy
Przed nim wrog do
Dziury myszy zbiezy
Marszal gdy wkracza
Już na pole bitwy
Nie daja tedy nic wroga
Drew pyły sikiry i brztwy
pustka niech zgaśnie i już świeci
palnie sie berłem
i z echem odleci