W Muzeum Oręża Polskiego znajduje wyjątkowy eksponat. To czapka garnizonowa wzór 1935, popularnie nazywana rogatywką. Są tylko dwie takie czapki na świecie, ale jedna znajduje się w prywatnej kolekcji. Dlatego zobaczyć ją można jedynie w kołobrzeskim Muzeum.

Czas zamknięcia był dla Muzeum dobrą okazją do dokładnego przejrzenia magazynów. Okazało się, że mamy wiele ciekawych eksponatów, mówi Łukasz Gładysiak.

Takim odkryciem jest czapka garnizonowa wzór 1935, która ze względu na swój kształt nazywana jest rogatywką. To czapka wprowadzona w trakcie reformy mundurowej w połowie lat 30-tych.

Jest to podoficerska czapka 26. Pułku Ułanów im. Hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Rogatywki podoficerskie w czasie Kampanii Wrześniowej i w czasie II wojny światowej często ulegały zagubieniu i zniszczeniu, dlatego pozostało ich niewiele. A takich jak w Muzeum są tylko dwie na świecie.

Wystawa główna Muzeum Oręża Polskiego wciąż przygotowuje się do otwarcia, ale od 1 lutego można odwiedzać wystawę plenerową, czynną od poniedziałku do niedzieli od 9-16.

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Nasze Programy

Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
Zdrowie w pigułce
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK
 

Najnowsze wideo