Pomorze Zachodnie w internetowej pigułce
Już ponad 7 tysięcy haseł liczy Encyklopedia Pomorza Zachodniego pomeranica.pl. To internetowy leksykon o historii i kulturze Pomorza Zachodniego, tworzony od 2013 r. Znajdziemy w nim również wiele haseł dotyczących Kołobrzegu i okolic.
Serwis internetowy Encyklopedia Pomorza Zachodniego pomeranica.pl to wspólny projekt Książnicy Pomorskiej i Fundacji sedina.pl, mający na celu udostępnianie, promocję i upowszechnianie wiedzy o regionie. Od początku projekt wspiera Województwo Zachodniopomorskie, które w poprzednich latach na ten cel przekazało łącznie 380 tys. zł. Kolejna, właśnie przyznana dotacja w wysokości 30 tys. zł pozwoli na wzbogacenie zbioru haseł. Środki te wykorzystane zostaną także na promocję witryny, tak aby dotarła ona do szerszego grona internautów i stała się powszechnym, sprawdzonym i merytorycznym źródłem wiedzy o Pomorzu Zachodnim.
Obecnie Encyklopedia Pomorza Zachodniego liczy ponad 7 tys. haseł, z których 5 tys. to hasła nowe i zweryfikowane w ramach projektu „Encyklopedia Pomorza Zachodniego pomeranica.pl”. Serwis odwiedziło już ponad 40 mln użytkowników. W poprzednim roku było to przeszło 6 mln odwiedzin.
Projekt powstał na bazie doświadczeń Fundacji zdobytych przy tworzeniu początkowo Portalu Miłośników Dawnego Szczecina, a od roku 2011 w pełni funkcjonalnego serwisu – Internetowej Encyklopedii Szczecina. W roku 2012 Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wyszedł z inicjatywą przekształcenia miejskiego serwisu encyklopedycznego w projekt regionalny, obejmujący obszar województwa zachodniopomorskiego, a docelowo Pomorza Zachodniego w jego historycznych granicach.
Witryna uruchomiona została w 2013 roku. Stworzona jest na mechanizmie Wiki, który pozwala łatwo rozbudowywać hasła encyklopedyczne, tworzyć między nimi powiązania, a także kreować nową treść. W ramach projektu wypracowano standardy redakcyjne dla haseł wprowadzanych do encyklopedii. Dzięki temu, nowe hasła wyposażone są w odpowiednią, poprawną naukowo formę, natomiast pozostałe już funkcjonujące, poddawane są weryfikacji i standaryzacji. Wszystkie hasła wyposażane są w bibliografię, przypisy oraz grafikę. Ich opracowaniem zajmuje się zespół autorów związanych z zachodniopomorskimi uczelniami wyższymi oraz instytucjami kultury i nauki. Hasła są podpisywane przez autorów i redaktorów. Mamy więc do czynienia z wiedzą ekspercką i weryfikowaną przez redakcję, co pozwala omijać informacje nieprecyzyjne i błędne.
Nad merytoryczną poprawnością opracowań czuwają członkowie powołanej w roku 2015 Rady Naukowej Encyklopedii Pomorza Zachodniego – przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego i Archiwum Państwowego w Szczecinie: przewodniczący Rady Naukowej prof. dr hab. Radosław Gaziński (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US; dyrektor Biblioteki Głównej US; redaktor naczelny Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego), dr hab. Agata Zawiszewska (Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa US), dr hab. Krzysztof Kowalczyk (Instytut Politologii i Europeistyki US), dr hab. Paweł Gut (Archiwum Państwowe w Szczecinie), dr Kamila Mianowicz (Instytut Nauk o Morzu US), dr Artur Skowronek (Instytut Nauk o Morzu US). Rada Naukowa współpracuje ściśle z redakcją Encyklopedii Pomorza Zachodniego w zakresie wyznaczania kierunków rozwoju, utrzymania wypracowanych standardów i rozwiązań merytorycznych i technicznych.
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl