30 lipca w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu będą realizowane kolejne elementy obchody 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Tylko w tym dniu i tylko w Kołobrzegu będzie można zobaczyć obok siebie dwa oryginalne zabytki z 1944 roku, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Jednym z nich będzie produkowany przez Polaków w warunkach konspiracyjnych, pod okupacją niemiecką,  pistolet maszynowy "Błyskawica'' a drugim niemiecki półgąsienicowy opancerzony transporter piechoty Sd.Kfz.251 ,, ROSI". Na placu przed muzeum Instytut Pamięci Narodowej będzie realizował bogaty i bardzo ciekawy program edukacyjny z konkursami poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Działania edukacyjne będą wspierać i uzupełniać Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Koszalina: Perun i Projekt Koslin,  prezentujące umundurowanie oraz uzbrojenie używana podczas Powstania Warszawskiego. Tylko w tym dniu będzie również możliwość zajrzenia do wnętrza znajdujących się w muzeum dwóch niemieckich transporterów opancerzonych typu Sd.Kfz. 251, jeden wersji Ausf C, a drugi ,,Rosi” w wersji Ausf D. Co godzinę po muzealnym plenerze będzie również jeździł niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz.251 Ausf C. W tym dniu o godzinie 12.15 zostanie oficjalnie otwarta wielkoformatowa wystawa poświęcona historii transportera opancerzonego Sd.Kfz.251 ,, ROSI". Dyrektor Muzeum Orężą Polskiego Aleksander Ostasz, który jest autorem wystawy zaprezentuje również film i przeprowadzi prelekcje. Pojazd jest własnością Muzeum  im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, a w Muzeum Oręża Polskiego będzie go można oglądać do kwietnia 2025 roku.

Program obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego (1944-2024) 

Miejsce: Odział Dzieje Oręża Polskiego, ul. Emilii Gierczak 5a od godz. 11.00 do godz. 15.00

Plan działań MOP (w ramach zakupu biletu do muzeum):

• pokaz obok siebie dwóch oryginalnych eksponatów, które brały udział w Powstaniu Warszawskim i które można zobaczyć razem tylko w Kołobrzegu:

• produkowany przez Polaków w warunkach konspiracyjnych pistolet maszynowy „Błyskawica”

• niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz.251 Ausf.D „ROSI” (wydobyty z rzeki Pilicy pojazd dowódcy 19 Dywizji Pancernej, która brała udział w 1944 roku w walkach z Powstańcami Warszawskim)

• drugi Sd.Kfz.251 Ausf.C, który znajduje się w zasobach Muzeum Oręża Polskiego będzie prezentowany jako pojazd  zdobyczny przez Powstańców o nazwie „Szary Wilk” (możliwość wejścia do środka pojazdu)

• Sd.Kfz. 251 Ausf.C - pokaz dynamiczny na plenerze o każdej pełnej godzinie

• możliwość wejścia do transportera opancerzonego Sd.Kfz.251 Ausf.D „Rosi”

 • godzina 12:15 otwarcie wystawy o historii (znalezieniu, wydobyciu oraz wyremontowaniu) transportera opancerzonego Sd.Kfz. 251 Ausf.D ,,Rosi”

• pokaz filmu o historii  „Rosi” z prelekcją dyrektora muzeum Aleksandra Ostasza 

• prezentacja polskiego pistoletu maszynowego ,,Błyskawica” w gablocie obok niemieckiego transportera opancerzonego Sd.Kfz.251 Ausf.D ,,Rosi”

Plan działań IPN (darmowe wejście - plac przed głównym wejściem do muzeum):

 • prezentacja wystawy „Poznaj znak Polski Walczącej'' - cztery tablice na ekspozytorach

 • kuratorskie oprowadzanie pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Koszalinie

 • przygotowanie gadżetów dla uczestników, którzy wezmą udział w  działaniach edukacyjnych (torby z logo PW, zakładki, wpinki, etc), w działaniach edukacyjnych docelową grupą jest szeroko pojęta grupa odbiorców w wieku szkolnym

 • edukatorzy IPN swoją ofertę edukacyjną będą prezentować w historycznej charakteryzacji  nawiązującej do Powstania Warszawskiego

W działaniach edukacyjnych przewidziany jest też udział odtwórców historycznych (Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Koszalina: Perun i Projekt Koslin), którzy będą prezentować umundurowanie i uzbrojenie (działanie przygotowane przez MOP w Kołobrzegu).

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn