Znamy odpowiedź Wód Polskich w sprawie wyspy na Parsęcie. Treścią umowy zawartej ze spółką nie jest regulacja wód, wydobywanie z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, które wymaga uzyskania szeregu dodatkowych decyzji i opinii.

 

Przypomnijmy, w czwartek starosta Tomasz Taborski zasadził symboliczne drzewko na wyspie, jako wyraz sprzeciwu wobec braku działań Wód Polskich w sprawie przymuliska na rzece. Skoro spółka nie chce zająć się problemem, to może powinien tam powstać park- taką tezę przekazał starosta dziennikarzom.

Stanowisko Wód Polskich:

 

Szanowni Państwo,

Rzeka Parsęta jest osią obszaru Natura 2000 - Dorzecze Parsęty (PLH320007). Celem jego ustanowienia jest zapewnienie różnorodności biologicznej poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory w państwach UE. W szczególności środki podejmowane zgodnie z tą dyrektywą mają na celu zachowanie lub odtworzenie właściwego stanu ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych oraz wybranych gatunków. W tym przypadku za szczególnie wartościowe uznawane są siedliska ryb łososiowatych butujących i rozmnażających w Parsęcie i jej dopływach. Mając na uwadze ten kontekst prowadzenie prac w rzece obostrzone jest wymogami, które sprowadzają się do uzyskania decyzji administracyjnych, w których to zawarte są szczegółowe warunki wykonywania robót. Organem właściwym w tejże procedurze jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który działa w trybie przewidzianym art. 118 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. o ochronie przyrody (Dz.U.2018.1614 tj). Sama realizacja objęta jest nadzorem przyrodniczym. Obowiązek ten obejmuje również ewentualne usunięcie łachy piasku na wysokości mostu przy ul. Młyńskiej w Kołobrzegu.

Jednocześnie należy podkreślić, że wydobycie piasku z dna, z uwagi na długookresowe niskie stany wody w Parsęcie w żaden sposób nie zmieni wypełnienia koryta. Nieumiejętne wykonanie prac skutkować za to może nie tylko zniszczeniem siedlisk przyrodniczych lecz również naruszeniem profilu podłużnego rzeki, w konsekwencji zejściem rumoszu i zamuleniem odcinków rzeki położonych poniżej mostu.

Rzeka w obrębię miasta Kołobrzegu objęta umową zawartą przez PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Koszalinie na konserwację oraz odcinkowe utrzymaniem koryta. Zakres umowy obejmuje usuwanie zatorów z powalonych drzew i gałęzi co zapewnia bezkolizyjne zejście wód przy stanach wysokich. Treścią umowy nie jest natomiast regulacja wód, wydobywania z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, które wymaga uzyskania szeregu dodatkowych decyzji i opinii w tym wspominanej wyżej.

Komentarze  
+15 # kompromitacja 2019-08-31 08:28
Tomek wiem, że masz swój portal, który nie opublikował mojego komentarza, więc piszę ponownie tu nieco rozszerzoną wersję. Uważam, że wygłupiłeś się swoją konferencją. Pokazałeś brak wiedzy w temacie, w którym oczywiście chciałeś wszystkim pokazać jaki to ty specjalista - maczo. Niestety trafiła kosa na kamień i tym razem pis perfekcyjnie rozegrał temat, obnażył twoją faktyczną niewiedzę, a sam w mojej ocenie wyszedłeś na niedouczonego głupka. Szkoda, bo jest kampania, bo kompromitujesz i siebie i platformę. Putinem nigdy nie zostaniesz, nie kopiuj jego stylu, bo wychodzisz na błazna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # smyczek23 2019-08-31 08:45
temat dyskusji schodzi na pola drugi i obserwuję zjawisko od czasu gdy B Kornas skończył swoje prace Łacha w stanie w jakim się teraz znajduje powstawała powolutku od płucizny, gałązki, naniesienia piasku trawi jednej trzcinki. To powstawało ... problem jest aktualnie.Niestety Tamborski ma rację, każdy powinien robić swoje a nie czekać aż ptaki zbudują tam gniazda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # TOM 2019-08-31 11:02
Pytanie w szerszym kontekscie.Kiedy ta rzeka byla pogłebiana od czasu zakonczenia wojny?Jesli w miedzyczasie pogłebiano Kanal Drzewny, to oznacza,ze był jakis gospodarz ,ktory czuwał nad tym tematem.Rzeka wymaga pogłebienia od Mostu Portowego i do Młynskiej a wysepka powinna zniknac w pierwszej kolejnosci,niezaleznie od tego kto zawinił.Mamy "ekologow.radnych",ktorzy walczą z Mirocicami.Niech taka energia ykaza sie tematem rzeka, bo niedlugo zamiast systemu wodnego bedaiemy mieli "sromiejska obwodnicę" Brawo Panie Starosto za hepening,bo nareszcie odezwaly sie Wody Polskie,choc z watpliwym ,nic dajacym dla tej sprawy wyjasnieniem i nadziei na zniknięcie tego syfu.Polityka wkracza na dno...rzeki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Marek Jot 2019-08-31 22:30
Parsęta i Kanał Drzewny były pogłębiane w 1 połowie lat 60-tych ubiegłego wieku.Pamiętam to w miarę dokładnie.Od ,mniej więcej , 10 lat poruszam ten problem na łamach kołobrzeskich portali,groch o ścianę.A pan starosta , zamiast organizować hepening powinien prowadzić korespondencję w tym temacie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # megi 2019-08-31 11:40
Starosta obnażył ogrom swojej niewiedzy!

Panie Starosto proszę się w końcu " nauczyć Powiatu" !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Fight Łapa 2019-08-31 13:57
Wódki Polskie czy Wody Polskie bo mam wątpliwości co jest większym bohaterem całej sytuacji? Czasem po trzydniówce lepiej dwa dni przetrzeźwieć zanim coś się przekaże do mediów. A tak wstyd i siara.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # do Fight Łapa 2019-09-01 19:38
Wstyd i siara to oznaka słabości , a przecież on jest King Brus Li - Karate Mistrz !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn