Dwie dekady Herbertiady
Na początek koncert Joszko Brody z zespołem "Dzieci z Brodą" i spektakl Dariusza Jakubowskiego. Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna zaprasza 24 sierpnia na pierwszą odsłonę jubileuszu XX-lecia "Herbertiady".
Tego dnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta będzie można zobaczyć spektakl "Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód", który jest autorskim projektem aktora Dariusza Jakubowskiego z okazji Roku Zbigniewa Herberta ustanowionego przez Sejm RP w 2018 w 20. rocznicę śmierci Poety. Dzisiejszy świat sprowadza człowieka jedynie do zewnętrzności ciała, a człowiek przecież to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna. Program "Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód" jest tego przypomnieniem, jest wspólną z publicznością podróżą ku archetypom kulturowym wyznaczonym przez pojęcie smaku. Odsłania też kody powinowactw duchowych twórczości Baudelaire’a, Szymborskiej, Baczyńskiego czy Hardy’ego ze Zbigniewem Herbertem. Na chwilę zatrzymuje się przy "Źródle" Norwida. Polifonia J. S. Bacha i jego "Preludia", "Wokaliza" Wojciecha Kilara z filmu "Dziewiąte wrota" i "Wokaliza" op.34 nr14 Rachmaninowa, czy Sonata J.Haydna, znakomicie korespondujące z głębią poezji, są muzycznym dopełnieniem wydarzenia. Znakomitemu aktorowi towarzyszyć na scenie będą: Katarzyna Thomas (sopran) oraz Piotr Szafraniec (fortepian).
Drugą propozycją na sierpniowy wieczór będzie jedyny i unikalny koncert zespołu dziecięcego "Dzieci z Brodą" pod kierownictwem Joszko Brody pod tytułem "Pudełko zwane wyobraźnią". Dzieci z Brodą" to zespół dziecięcy założony przez Joszka i jego żonę Deborę. Piosenki śpiewane przez Dzieci z Brodą od lat ujmują młodszych i starszych słuchaczy przesłaniem o nadziei, miłości, przebaczeniu, jednocześnie odważnie podając receptę na cierpienie i życiowe trudności. Twórczość zespołu, choć w pierwszej kolejności kierowana do dzieci, potrafi zachwycić wszystkich - niezależnie od wieku - swoim folkowym, ale nowocześnie zaaranżowanym i ciekawym brzmieniem.
Galę poprowadzi dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia Małgorzata Raducha. Wstęp na Galę jest wolny, nie obowiązują wejściówki.
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" w roku 2019 odbędzie się w Kołobrzegu po raz dwudziesty. Jest świętem "Księcia Poetów" - Zbigniewa Herberta jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, dwukrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla. "Herbertiada" to jedyne takie cykliczne i interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym Zbigniewa Herberta poprzez prezentację programów artystycznych inspirowanych osobą i dziełami Poety z udziałem zarówno uznanych, legitymujących się doświadczeniem scenicznym, jak i młodych debiutujących artystów. Na przeglądzie gościli wybitni aktorzy scen polskich oraz bardowie np. Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski. Publiczność obejrzała przedstawienia przygotowane m.in. przez Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Tańca w Sopocie, Teatr Polski w Warszawie. Na deskach kołobrzeskiej sceny swoje prace dyplomowe wystawili studenci PWST w Krakowie przygotowane pod kierownictwem aktorek Doroty Segdy i Moniki Rasiewicz.
Integralnym elementem "Herbertiady" są warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży szkół ponadpodstawowych - te wydarzenia, wraz z zaplanowanymi monodramami odbędą się we wrześniu.
Organizatorem "Herbertiady" jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a partnerami: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Kołobrzeg, ZAiKS, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta, Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta, Polferries Polska Żegluga Bałtycka S.A oraz Fundacja PZU.
Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Patronat medialny sprawują: TVP, AUDYTORIUM 17, TVP 3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, tygodnik "Gość Niedzielny", Radio Kołobrzeg, TKK Kołobrzeg oraz portal www.miastokolobrzeg.pl.
Oficjalna strona Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta: www.herbertiada.pl
Im Zbigniewa Herberta
Jest pod patronatem tego
Polskiego wielkiego poety
Nie zaś do usług braci
Rijezunczykow z WOLYNIA
Co swój spesyficzny kod rzeznika
Kulturnyj hatieli tut " zaszczepić "
A ten halniak tuda przylijepić
Stowarzyszenie katolicka Inicjatywa Kulturalna dzielnie stoi na straży polskości Kołobrzegu .
Tak trzymać .
By nie zmienić Naszego miasta w Gdańsk .
Rządzony przez zaprzaństwo i śmierdzieli zdrajców .
Gdańsk gdzie to nieslychane ....Wojsko Polskie miało zakaz wstępu ....na Westerplatte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Za którą to wzniosła idee publicznie oddał nikczemne życie swe baderolaskorobycz adamaowycz urrraaaa
nu ponimajetije
rebijonka geja kak
kopuluje jeho w zadnicu
Eta owaszcze Love
Fetornyje i kluskowe