I Festiwal Wczesnośredniowieczny za nami
Pierwszy Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie dobiegł końca. To była żywa lekcja historii. Słowiańska wioska, stu odtwórców z całej Polski, walki wojów i wiele innych atrakcji, towarzyszyło wszystkim tym, którzy w weekend pojawili się w dawnym grodzie.
To wspólny projekt Muzeum Oręża Polskiego oraz Gminy Kołobrzeg, na terenie której znajdowało się pierwsze, przedlokacyjne miasto oraz założone w 1000 r. biskupstwo. Organizatorzy postanowili ożywić historię sprzed tysiąca lat.
Na Festiwalu pojawiło się ponad 100 odtwórców z całego kraju. Były także stanowiska historyczne w formie obozu z okresu Bolesławska Chrobrego, a także pokazy batalistyczne. Jak mówią organizatorzy zależało im na tym, aby stworzyć tutaj kawałek Pomorza Piastowskiego. Wszyscy byli w odpowiednich strojach, i nawet gotowanie było odtwarzane tak, jak mogło to wyglądać w obozowisku Boleslawa Chrobrego.
Jedną z większych atrakcji festiwalu były widowiskowe i brawurowe walki wojów. Był także wojownik pancerny poruszający się na koniu.
Festiwal cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Pierwszy Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie za nami, ale jak zapowiedzieli organizatorzy na pewno nie ostatni. Impreza będzie się odbywała cyklicznie.
Świetna inicjatywa brawa i podziękowania dla organizatorów
Profesor Marian Rabkowski z Polskiej Akademii Nauk wydział geologia
Unikatowa wiedza o Kołobrzegu i Grodzie w Budzistowie .
Nie było znawców FeSStungu Kraczynski i Ziemby ????
Prośba:
więcej info do kołobrzeskich szkół o Tym Festiwalu
Mieszkańcy prasłowiańskiego Kołobrzegu muszą poznać swoje korzenie
Wyraźne info na zjeździe z kierunku na Boialogard
I wyraźne info za świetlica
Ludzie błądzili po Budzistowie
Wielkie dzięki