×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Szkoła Podstawowa nr 3 wzięła udział w programie "Solidarność. Podaj dalej!". Pomysł akcji jest bardzo prosty: dzieci i młodzi ludzie z Polski, Francji, Hiszpanii oraz Chorwacji wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych, zachęcając do refleksji oraz odesłania otrzymanej korespondencji do nadawców.

 
Program "Solidarność. Podaj dalej!", jest realizowany w Polsce po raz pierwszy. 
Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez specjalnie dobrane zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów zaangażowanych w program, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci i młodzież. 21 marca przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją i Rasizmem. Dlatego też przez cały marzec nauczyciele naszej szkoły pracowali z dziećmi według innowacyjnej metody, łączącej analizę obrazów oraz naukę wyrażania myśli i emocji w formie pisanej.
Uczniowie uczyli się analizować i interpretować fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które niosą ze sobą codzienne sytuacje uwiecznione na zdjęciach. Pracowali ze zdjęciami przedstawiającymi uchodźców, osoby o innym kolorze skóry, bezdomnych, ale także ze starymi fotografiami rodzinnymi czy zdjęciem prezentującym drut kolczasty przebiegający na granicy polsko - białoruskiej. Rozmawiali o tym, czym są stereotypy, co znaczy dla nich dyskryminacja rasowa i płci. Poznawali również podstawowe pojęcia związane z techniką fotografowania. Uczniowie poszukiwali także odpowiedzi na pytanie: Czy solidarność to zawsze znaczy jedność?
Kolejnym krokiem udziału w programie było doskonalenie umiejętności pisarskich. Spośród 9 fotografii przeznaczonych do projektu, uczniowie wybierali jedną, wyrażali myśli, formułowali opinię oraz tworzyli tekst. W projekcie wzięło udział 8 klas, które łącznie wysłały 160 kartek!
Solidarność. Podaj dalej! daje uczniom impuls do refleksji na temat różnorodności, form dyskryminacji, uczy analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.
Program opiera się na prowadzonej od 15 lat francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement. Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement jest jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja).
Opracowanie: p. A. Wojciechowska i p. A. Zagdańska
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn