Finał projektu „KIM JESTEŚ-KIM JESTEM-przeglądam się w twarzach moich przodków”
Spektakl wieńczący warsztaty teatralne zaprezentowaliśmy wewnątrz Reduty Solnej, gdyż deszczowa aura za oknem uniemożliwiła pokazanie naszych działań teatralnych w plenerze. W związku z tym żywy ogień zredukowaliśmy do minimum w postaci dziesiątków zniczy, natomiast zyskaliśmy niepowtarzalny klimat miejsca owianego historią, a przestrzeń teatralna, która nam się zacieśniła skutkowała jeszcze bliższym spotkaniem z przeszłością, w którą to podróż zabrali nas uczestnicy warsztatów. Nastrój kameralności idealnie wpisał się w ideę projektu, w sięgnięcie do korzeni, do pytań o to „KIM JESTEŚ mamo, tato, babciu, pradziadku i w tym kontekście próba odpowiedzi KIM JESTEM JA – młody człowiek – uczestnik projektu. Opowieści o najstarszych członkach rodziny, ich przybyciu do kołobrzeskiej małej ojczyzny były opowiadane w zindywidualizowanych oknach (każde okno to inna historia rodzinna, osobny ludzki los), na szybach przyklejone skany starych zdjęć, dokumentujące najważniejsze momenty danej rodziny, przykładowo: ślub praprababci, narodziny taty, a także ulubione przedmioty: pantofle siostry prababci z początku XX wieku, lustro, w którym ukochana babcia przymierzała ulubione sukienki i kapelusze. Uczestnicy warsztatów zabierając widzów w teatralną podróż w przeszłość prezentowali zarówno materialne dziedzictwo (pamiątki po przodkach) jak i niematerialne, związane z ich wrażliwością, talentami i pasjami. Wartością dodaną było międzypokoleniowe spotkanie i działanie, sięgnięcie do historii rodziny i miejsca, w którym się razem żyje. W trakcie prezentacji widzowie mogli nie tylko usłyszeć głos i wspomnienia starszych członków rodziny, ale także zobaczyć ich w kilku oknach razem z młodszym pokoleniem. Następnie widzowie zwiedzali galerię, a przewodnicy pamięci w swych oknach odpowiadali na pytania, dopowiadali.
Po prezentacji zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek – lokalny przysmak, czyli zupę z łososia bałtyckiego. Zwieńczeniem wieczoru był koncert zespołu Zgagafari, który także sięga do korzeni – do korzeni muzycznych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za niezwykłą podróż w czasie – Fundacja SZTUKA DLA ŻYCIA – organizator projektu
Instruktor warsztatów teatralnych i reżyser spektaklu – Zbigniew Waszkielewicz
Scenografia – Paweł Sosiński
Autor zdjęć – Marek Łoś
Projekt objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kołobrzeg Janusza Gromka oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Dofinansowano: - Gmina Miasto Kołobrzeg - Fundacja Banku Zachodniego WBK-Program Bank Ambitnej Młodzieży
Partner projektu: Bałtycki Hufiec Morski ZHP Kołobrzeg Patronat medialny: www.miastokolobrzeg.pl, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, Radio Kołobrzeg
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl