W sobotę w Świnoujściu odbyły się VI Dni Twierdzy na Wyspach, w którym to wydarzeniu wzięło udział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

 

Głównym punktem uroczystości było widowisko batalistyczne - operacja „Nie do pomyślenia”, zorganizowana na plaży miejskiej. W inscenizacji tej wziął udział muzealny eksponat - lekkie działo samobieżne SU-57 „Half-Track”. Sama zaś operacja to plan stworzony w kwietniu 1945 roku na polecenie Winstona Churchilla, którego celem było wyzwolenie krajów Europy Środkowej, w tym Polski, spod okupacji sowieckiej. Atak na Armię Czerwoną miały przeprowadzić siły Amerykańskie, Brytyjskie i Polskie (PSZ). Pierwotnie operację planowano na 1 lipca 1945 roku, następnie plan ataku rozważano w sierpniu 1946 roku. Jak się okazało, realizacja planu wyzwolenia Europy Środkowej spod panowania Związku Sowieckiego była nierealna. Siły anglo-amerykańskie były słabe, a co najważniejsze zabrakło zdecydowanej woli politycznej w tej sprawie. Zaczęły jednak powstawać nowe oddziały antykomunistycznej partyzantki, liczące na wyzwolenie Polski dzięki III wojnie światowej, którą miała rozpocząć właśnie operacja „Nie do pomyślenia”. To ta myśl podtrzymywała na duchu „Wyklętych” walczących w lasach, będących bez szans na samodzielne zwycięstwo. Widowisko „Operacja nie do pomyślenia” jest próbą przedstawienia spełnienia marzeń „Żołnierzy Wyklętych” i wszystkich Polaków którzy pragnęli wolnej i suwerennej ojczyzny.

 

W widowisku batalistycznym wzięły udział liczne grupy rekonstrukcyjne, czołgi, artyleria, pojazdy, a także okręty desantowe Marynarki Wojennej. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prezentowało również wystawę zimnowojenną składającą się z plansz tematycznych oraz sylwetek 8 żołnierzy - przedstawicieli wybranych państw Układu Warszawskiego. Wśród eksponatów znalazło się również 82 mm działo bezodrzutowe B-10 z celownikiem optycznym PBO-2. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że każdy miał możliwość zapoznania się z obsługą wspomnianego sprzętu i zrobienia pamiątkowej fotografii. Nie zabrakło również wojskowych nakryć głowy - hełmów, hełmofonów, beretów, czapek, które każdy mógł przymierzyć, a także bezpłatnych egzemplarzy Gazety Muzealnej, czasopism o tematyce drugowojennej oraz map Kołobrzegu. VI Dni Twierdzy na Wyspach zgromadziły liczne grono mieszkańców, turystów i gości, mogących poznać i poszerzyć historię XX-wieczną, ujętą w formie ciekawej inscenizacji oraz wystawy muzealnej, które zainteresowały szerokie grono odbiorców.

 

twierdza swinoujscie 3

,twierdza swinoujscie 5

twierdza swinoujscie 8

twierdza swinoujscie 9

twierdza swinoujscie 10

twierdza swinoujscie 11

twierdza swinoujscie 13

twierdza swinoujscie 14

twierdza swinoujscie 17

twierdza swinoujscie 20

twierdza swinoujscie 25

twierdza swinoujscie 26

twierdza swinoujscie 28

twierdza swinoujscie 29

twierdza swinoujscie

Informacja prasowa: Jacek Podolak, Muzem Oręża Polskiego w Kołorzegu

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn