![](/images/cache/11c699f5b46292ebb45ee8afab9b5394_w740_h413_cp.jpg)
Ostatnie prace we wnętrzach Baszty Lontowej
Już wkrótce Baszta Lontowa będzie dostępna dla mieszkańców. Dobiegają końca prace przy drugim etapie renowacji, czyli wewnątrz zabytkowego budynku.
Pod koniec 2023 roku zakończyły się prace związane z pierwszym etapem renowacji Baszty Lontowej. Te dotyczyły remontu elewacji. W ramach prac wykonano m.in. remont fundamentów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, dachu wraz z infrastrukturą oraz wymianę stolarki okiennej, badania i prace archeologiczne, instalację odgromową, roboty w zakresie hydroizolacji ścian, czy posadzki w piwnicy. Dodatkowo odtworzono zamurowane okna, na które wykonawca natrafił podczas remontu. Po zakończeniu tej inwestycji przyszedł czas na wykonanie drugiego etapu renowacji, czyli wewnętrznej części zabytku. Zakres prac był bardzo duży. I jak to przy tego typu inwestycjach bywa, nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że trzeba wymienić całą instalację ogrzewania, co wpłynęło na wydłużenie prac. Te jednak powoli dobiegają końca. W ramach prac należało wykonać: przebudowę pomieszczeń w budynku Baszty Lontowej, roboty instalacyjne, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne. Wszystkie pomieszczenia zostały odgrzybione, schody zostały przebudowane, ponieważ wcześniej były zbyt strome. Zamontowano klimatyzację oraz monitoring. Wyremontowano także piwnicę, w której zainstalowano wszystkie urządzenia niezbędne do tego żeby Baszta była ogrzana i ocieplona. Renowację przeszły także drzwi wejściowe. Po wielu latach, Baszta znowu będzie dostępna dla mieszkańców. Miejsce to będzie nosiło nazwę Baszta Lontowa Laboratorium Historii. Koszt remontu Baszty to ponad 1 milion 400 tysięcy złotych.
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl