VI Przegląd Kina Ukraińskiego
W imieniu Zarządu Oddziału oraz Zarządów Kół Lokalnych Związku Ukraińców w Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku zapraszamy na „VI Przegląd Kina Ukraińskiego 2024”. Prezentacja filmów ukraińskich odbędzie się w miejscowościach: Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku, Białogardzie, Sławnie, Darłowie.
Już w najbliższą niedzielę 24 listopad 2024 (niedziela), godz.12.00 w kołobrzeskim kinie Wybrzeże odbędzie BEZPŁATNA projekcja filmu pt. Uprowadzona księżniczka (film animowany dla dzieci), zaś 1 grudnia 2024 (niedziela), godz.12.00 BEZPŁATNA PROJEKCJA filmu pt. Snajper. Biały Kruk (sensacyjny)
Kołobrzeg, Kino Wybrzeże, ul. Łopuskiego 24
24 listopad 2024 (niedziela), godz.12.00 – film pt. Uprowadzona księżniczka (film animowany dla dzieci) ·
1 grudnia 2024 (niedziela), godz.12.00 – film pt. Snajper. Biały Kruk (sensacyjny)
Film „Snajper. Biały Kruk” – sensacyjny, wojenny film. Snajper to przejmująca opowieść o zemście, która rodzi się z głębokiej osobistej tragedii, oraz o drodze, jaką musi przejść człowiek, aby sprostać swojej misji. Głównym bohaterem jest były ukraiński nauczyciel, którego życie zostaje na zawsze zmienione, gdy w brutalnym ataku traci swoją rodzinę. Zdeterminowany, aby pomścić bliskich, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyrusza na wojnę, stawiając czoła nie tylko wrogom, ale także własnym lękom i ograniczeniom. Przepełniony bólem i gniewem, bohater zaczyna intensywny trening, rozwijając swoje umiejętności strzeleckie do poziomu mistrzowskiego. Jego celem jest jeden z najlepszych rosyjskich snajperów, którego zamierza pokonać w bezpośrednim starciu. Dla niego to nie tylko kwestia zemsty, ale także spełnienia osobistej misji, która nadaje sens jego nowemu życiu na froncie. Trening staje się dla niego jedyną formą ucieczki od przeszłości i narzędziem, które ma mu umożliwić osiągnięcie sprawiedliwości. Film ukazuje nie tylko fizyczną transformację bohatera, ale także jego wewnętrzne zmagania. To historia człowieka, który z nauczyciela i ojca zmienia się w zimnokrwistego snajpera, napędzanego jedynie pragnieniem zemsty. Każdy dzień na polu walki stawia przed nim nowe wyzwania, a każdy strzał przybliża go do ostatecznego celu. Ta droga jest jednak pełna moralnych dylematów i pytań o granice, które człowiek jest gotów przekroczyć w imię sprawiedliwości. To film pełen napięcia, który zmusza do refleksji nad naturą zemsty, wojny i jej wpływu na ludzką psychikę. Przedstawia historię człowieka, który zostaje zmuszony do zmiany całego swojego życia, by stawić czoła wrogowi i rozliczyć się z przeszłością. To opowieść o determinacji, poświęceniu i cenie, jaką trzeba zapłacić za dążenie do sprawiedliwości w brutalnym świecie konfliktu.
W rolach głównych wystąpili m.in.: Pavlo Aldoshyn i Maryna Koshkina.
Reżyser: Marian Muszan
Scenariusz: Marian Muszan, Mykoła Woronin
Obsada: Andrij Mostrenko, Maryna Koszkina, Pawlo Aldoszyn
Film z polskimi napisami.
Film „Uprowadzona księżniczka” – film animowany dla dzieci i ich rodziców. Remik i Miłka są dla siebie stworzeni. Od pierwszej chwili wiedzą, że nic nie może ich rozdzielić, nawet fakt, że ona jest księżniczką, a on skromnym wędrowcem. Ich szczęście szybko jednak zmąci podstępny plan złego czarownika, który pragnąc zdobyć nieśmiertelność porywa Miłkę. Wierzy, że pomoże mu ona w pewnym czarnoksięskim magicznym rytuale. Remik wraz z kompanią zwariowanych zwierzaków, rusza ukochanej z odsieczą. Czeka go długa droga pełna niebezpieczeństw, naszpikowana czarami, pułapkami i setką kłopotów. Film „Uprowadzona księżniczka” na pierwszy rzut oka przypomina produkcje Disneya. Nawet główna bohaterka wydaje się bardzo znajoma. Okazuje się jednak, że nie jest to kolejne dzieło hollywoodzkiego giganta. Za powstanie „Uprowadzonej księżniczki” (Vykradena pryntsesa: Ruslan i Ludmila) odpowiada ukraińskie studio Animagrad, a wspomniana produkcja jest ich pierwszą próbą wkroczenia w świat animowanych filmów pełnometrażowych. Studio powstałe w 2012 roku do tej pory zajmowało się tylko serialami epizodycznymi, a w ciągu najbliższych lat do kin wprowadzą aż kilka filmów animowanych. Oryginalnego smaczku filmowi dodają zatem gagi sytuacyjne rodem ze Shreka, oraz ciekawe rozwiązania fabularne.
Film z polskim dubbingiem.
Współorganizatorem XIX Przeglądu Kina Ukraińskiego jest Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury SAPIK w Szczecinku, Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, Sławieński Dom Kultury w Sławnie, Darłowski Ośrodek Kultury Kino Bajka w Darłowie. Przegląd otrzymał wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.
Pokazy niekomercyjne. Wstęp wolny!
Głównym celem „Przeglądu Kina Ukraińskiego” jest przybliżenie społeczeństwu polskiemu ukraińskiej, współczesnej kinematografii, a za pośrednictwem prezentowanych filmów, również kultury oraz historii ukraińskiej kinematografii, jak również kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności narodowe i kulturowe. W tegorocznej edycji Przeglądu zostaną zaprezentowane głównie filmy współczesne, produkcje sprzed kilku lat na ukraińskim rynku kinematografii, ale też najnowsze produkcje.
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl