Już 18 małych kołobrzeżanek i kołobrzeżan przyszło na świat w ramach kołobrzeskiego programu „Zdrowszy Kołobrzeg – leczenie niepłodności metodą in vitro.

W grudniu ubiegłego roku radni większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej „Zdrowszy Kołobrzeg – leczenie niepłodności metodą in vitro, zabezpieczenie płodności realizowane w latach 2024 – 2029”. Jednak związku z wejściem 1 czerwca tego roku rządowego programu in vitro zakładającego finansowanie medycznego wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego i leczenia niepłodności w Polsce, miasto nie będzie realizowało swojego programu. W czasie kiedy miasto go realizowało z pomocy skorzystało wiele par, i na świat przyszło 18 małych kołobrzeżanek i kołobrzeżan.

Głównym celem rządowego programu jest równy dostęp do procedury in vitro dla par borykających się z niepłodnością. Z finansowania mogą skorzystać również pacjenci onkologiczni, którzy zachorowali na nowotwór w wieku rozrodczym.  Niepłodność jest klasyfikowana WHO jako choroba cywilizacyjna, którą dotkniętych może być na stałe lub okresowo co najmniej kilkadziesiąt milionów par na świecie. Szacuje się, że w naszym kraju niepłodność dotyka blisko 3 mln osób. Rządowy program in vitro będzie realizowany do 31 grudnia 2028 roku. Na ten cel przeznaczono w budżecie państwa każdego roku 500 mln złotych. Łącznie to 2,5 mld złotych.

 

Komentarze  
+1 # Melchior 2024-10-23 22:30
Jaki jest dokładny koszt?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # MW 2024-10-24 10:38
A ile nie przyszło na świat, bo program nie uwzględniał najuboższych?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn