W przyszłym roku rozpoczęty zostanie proces projektowania i uzyskiwania decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia dotyczącego usunięcia łachy na Parsęcie. Taką informację w odpowiedzi na nasze zapytanie przekazały nam Wody Polskie.

Jak informowaliśmy, w czerwcu prezydent odbyła spotkanie z prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w kwestii łachy na Parsęcie, podczas którego prezes zdeklarowała, że w 2025 roku będzie zlecona i wykonana karta informacyjna przedsięwzięcia, i najprawdopodobniej będzie konieczny do wykonania raport oddziaływania na środowisko. Pod koniec czerwca wysłaliśmy zapytanie do Wód Polskich, aby odnieśli się do tematu łachy na Parsęcie, oraz kiedy mieszkańcy w końcu mogą liczyć na realne działania w celu jej likwidacji. Jak czytamy w odpowiedzi:

Informujemy, że zgodnie z deklaracją Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w 2025 roku rozpoczęty zostanie proces projektowania i uzyskiwania decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia pn. „Usunięcie łachy z koryta rzeki Parsęty w przekroju mostu w ul. Kamiennej w Kołobrzegu”. Odpowiedni wniosek do planu budżetu na rok 2025 w tej sprawie został złożony przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Rozpoczęcie prac budowlanych uzależnione jest od terminu pozyskania prawomocnych decyzji administracyjnych niezbędnych wydawanych przez poszczególne organy zgodnie z posiadanymi kompetencjami - decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU), pozwolenie wodnoprawne oraz inne decyzje w zależności od ostatecznego zakresu realizowanych robót. Mając na uwadze obowiązujące przepisy i zlokalizowane na obszarze planowanych prac formy ochrony przyrody nie należy wykluczać konieczności opracowania raportu oddziaływania na środowisko w toku postępowania administracyjnego przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jednocześnie podtrzymujemy deklarację złożoną na początku bieżącego roku przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie na ręce władz miasta Kołobrzeg o możliwości wspólnego i kompleksowego rozwiązania problemów związanych z utrzymaniem koryta i brzegów rzeki Parsęty na odcinku miejskim, na wzór wspólnej inwestycji przeprowadzonej kilkanaście lat temu przez ówczesny Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i Miasto Kołobrzeg. Byłoby to wskazane chociażby w świetle planowanej przez Miasto Kołobrzeg przebudowy brzegów rzeki Parsęty m.in. na odcinku, na którym znajduje się łacha (dostępna nam dokumentacja przedsięwzięcia, w tym przeprowadzone postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko nie uwzględnia wybrania łachy z koryta rzeki Parsęty) i pozwoliłoby na kompleksowe uwzględnienie wszystkich niezbędnych działań w tym obszarze. 

Dobrą informacją jest to, że Wody Polskie w końcu na poważniej zainteresowały się tematem łachy na Parsęcie, jednak kiedy i czy w ogóle zostanie usunięta przekonamy najwcześniej w przyszłym roku. 

 

 

 

Komentarze  
+9 # alek 2024-07-16 15:12
Tę łachę powinny Wody Polskie usunąć na koszt Gawłowskiego i Kornasa. Wiele spotkań i komentarzy, też na stronie TKK, było z których jednoznacznie wynika, że to działalność firmy Kornasa spowodowała ten bardzo poważny problem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # dla dzieci dobra 2024-07-16 15:28
To to mądrzy doświadczeni inżynierowie stworzyli
Przed setkami lat

Misterny system wodny
Dziś barbarzyńcy i grabieżcy zniszczyli
Dwoma czy trzema worami z kamieniem " bigbagami " zostawionymi na tamie wodospadu
Ich nazwiska są znane .....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # kkk 2024-07-16 19:32
Dobrze, a kiedy winni poniosą konsekwencje?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn