Prezydencki Koncert Karnawałowy
Primadonna opery szczecińskiej Joanna Tylkowska-Drożdż i Jej Goście zapraszają do pełnego radości i pięknych melodii zaczarowanego świata operetki. Podczas koncertu wybrzmią najsławniejsze arie i duety operetkowe, wprowadzając publiczność w atmosferę należną karnawałowi. Inicjatorem koncertu jest Pani Prezydent Miasta Kołobrzeg – Anna Mieczkowska.
Wykonawcy:
Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran
Małgorzata Zgorzelska – mezzosopran
Ruslan Bilczak – tenor
Marcin Danilewicz – skrzypce
Olga Bila - fortepian
Joanna Tylkowska-Drożdż
Dr hab. Joanna Tylkowska-Drożdż, prof. AS, jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2014 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych. Od 2010 roku jest pracownikiem naukowym Wydziału Edukacji Muzycznej i następnie Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie, obecnie na stanowisku profesora uczelni.
Joanna Tylkowska-Drożdż jest inicjatorką i organizatorką Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych, odbywających się we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, oraz założycielką Fundacji Pomeranian Interculture Network, wspierającej kulturę i sztukę oraz działalność edukacyjną młodych artystów. Od 2005 roku jako primadonna Opery na Zamku w Szczecinie stworzyła wiele cennych, pierwszoplanowych kreacji scenicznych w dziełach operowych W.A. Mozarta, G. Verdiego, G. Pucciniego, R. Leoncavallo, P. Czajkowskiego, R. Straussa, G. Bizeta, C. Orffa, K. Szymanowskiego i operetkowych J. Straussa, F. Lehara, I. Kalmana, J. Offenbacha i J. Gilberta. Artystka uczestniczy także w licznych wydarzeniach koncertowych i wydawniczych, wśród których na szczególne uznanie zasługuje wykonanie mistrzowskiego Vier letzte Lieder Ryszarda Straussa pod batutą Maestro Karry Strattona, oraz nagranie płyty z Baltic Neopolis Quortet – Il Tramonto, skupiającej wybitne dzieła włoskiej i hiszpańskiej muzyki kameralnej, a także płyta powstała we współpracy z wybitnym tenorem Kamenem Chanevem oraz Narodową Orkiestrą Radia Bułgarskiego w Sofii w 2016 roku - From belcanto to verismo, zawierającą najwybitniejsze dzieła włoskiej muzyki operowej.
Joanna Tylkowska-Drożdż występowała na licznych scenach operowych i teatralnych Europy i Chin, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Ukrainie i Litwie. Od Paryża po Szanghaj, od Helsinek po sycylijską Katanię.
W 2017 roku w uznaniu zasług dla rozwoju regionu została odznaczona przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Artystka otrzymała dwukrotnie nominację do Nagrody Bursztynowy Pierścień w kategorii Najlepszy Aktor Roku, a w roku 2018 została laureatką tejże nagrody za rolę Neddy-Kolombiny w operze R. Leoncavallo Pajace. W 2015 roku otrzymała również nominację i nagrodę specjalną w plebiscycie Szczecinianka Roku za wybitne osiągnięcia artystyczne w kraju i zagranicą. W 2018 roku ukazała się pierwsza część cyklu monografii autorstwa Joanny Tylkowskiej-Drożdż, poświęconych muzycznej historii Szczecina. Szczeciński Teatr Miejski. Zarys dziejów (1849-1944). W 2022 roku część druga – Szczecińskie salony muzyczne XIX wieku.
Marcin Danilewski
Urodzony w 1986 roku artysta pochodzi z rodziny o dużych tradycjach muzycznych. Już w wieku czterech lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. K. Jakowicza oraz Uniwersytet „Mozarteum” w Salzburgu pod kierunkiem prof. I. Ozima. Jest laureatem konkursów, m.in. P. Czajkowskiego w Kurashiki w Japonii, A. Januszajtis w Gdańsku, finalistą konkursu T. Wrońskiego w Warszawie. Solista występuje z takimi orkiestrami jak: NFM Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Opolska, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, West Side Sinfonietta, Orkiestra Kameralna St. Moritz, Camerata Pontresina. Wykonywał z nimi koncerty m.in. P. Czajkowskiego, F. Mendelsohna, M. Moszkowskiego L. Bersteina-Serenade, W. A. Mozarta koncerty A- dur i `G-dur czy A. Piazzolli - Cztery pory roku, M. Richtera „ Recomposed”. Marcin Danilewski jest cenionym kameralistą: występuje z Lutosławski Quartet, Silius Trio, Camerata Galicjana, Orkiestra Salonowa NFM, NFM Ensamble. Ważny punkt w jego repertuarze kameralnym stanowią dzieła polskich kompozytorów m.in. Szymanowskiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, Meyera, Dobrzyńskiego, Chopina, J. Wieniawskiego, Panufnika. Jako koncertmistrz gościnny współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami: Mozarteum Orchester, Filharmonia Dolnośląska, Neue Lausitzer Filharmonie, I, Culture Orchestra, Filharmonia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
W lipcu 2020 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Marcina Danilewskiego „Moritz Moszkowski” wyd. CD-Accord pod patronatem „dwójki” polskiego radia z koncertem C-dur Moszkowskiego. Skrzypkowi towarzyszy West Side Sinfonietta pod batutą Agnieszki Kreiner. Obecnie Marcin Danilewski jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu oraz koncertmistrzem orkiestry Camerata Pontresina (Szwajcaria). Jest założycielem i kierownikiem artystycznym West Side Sinfonietty. Gra na skrzypcach z 1800 roku Raffaele ed Antonio Gagliano.
Olga Bila
Pianistka, pochodzi z Ukrainy, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów, uczestniczka festiwali muzyki klasycznej. Studiowała grę na fortepianie w Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa w Doniecku pod kierownictwem prof. Natalii Czesnokowej. Skończyła również studia podyplomowe. Od maja 2015 roku jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie pracuje jako korepetytor solistów i chóru. Brała udział w przygotowaniu wielu premier, m.in. polskiej prapremiery „Dokręcania śruby” B. Brittena, uznanej za najlepszy spektakl operowy w Polsce w 2016 roku, światowej premiery „Guru” L. Petitgirarda oraz pierwszej szczecińskiej inscenizacji „Króla Rogera” K. Szymanowskiego. W swoim dorobku ma liczne programy koncertowe ze śpiewakami, wykonanymi w Polsce, Niemczech, Rosji, na Litwie i Ukrainie. Od 2018 roku również jest nauczycielem i akompaniatorką wydziału wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z orkiestrą Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Baltic Neopolis Orkiestrą oraz kwartetem Ba-Rock. Nagrodzona wyróżnieniami za akompaniament w konkursach wokalnych i instrumentalnych, odbywających się w Polsce (Łódź, Szczecin), w Ukrainie (Donieck, Dniepr, Połtawa) oraz Niemczech (Ueckermünde). W 2023 roku ukazała się płyta z pieśniami V. Belliniego nagrana z solistką Opery na Zamku w Szczecinie Joanną Tylkowską-Drożdż.
Ruslan Bilczak
Tenor, absolwent Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Ohijenka w Kamieńcu Podolskim na Wydziale Sztuki Muzycznej i Kultury Artystycznej. W latach 2013-2017 pracował jako solista filharmonii w Tarnopolu. Od 2021 roku jest związany ze szczecińską Operą na Zamku. Od 2022 roku studiuje na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, w klasie dr. Pawła Skałuby
Małgorzata Zgorzelska
Mezzosopran, absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie, w klasie prof. Joanny Tylkowskiej- Drożdż i mgr. Janusza Lewandowskiego. Od 1993 roku związana ze szczecińską Operą na Zamku, początkowo jako artysta chóra, a ostatnio także jako solistka, m.in. jako Pani Hopkins oraz Pani Pearce w „My fair lady” A. J. Fernera i F. Loewe.
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl