Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy
Miasto ogłosiło kolejny konkurs ofert na wyłonienie realizatora programu polityki zdrowotnej "Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy dla mieszkańców Miasta Kołobrzeg na lata 2021-2023" - edycja 2023.
Po wyłonieniu Realizatora od 1 czerwca do 30 listopada 2023 roku mieszkańcy Kołobrzegu posiadający Kołobrzeską Kartę Mieszkańca (panie w wieku 50 lat i więcej, panowie 70 lat i więcej, albo 50 lat i więcej z co najmniej 2 czynnikami ryzyka) będą mogli skorzystać na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego z badania densytometrycznego (badanie gęstości kości) i (jeśli zajdzie taka potrzeba) z jednej wizyty w poradni osteoporozy.
Sposób postępowania pacjenta:
- wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu oszacowania ryzyka złamania (kalkulator FRAX),
- lekarz rodzinny decyduje o skierowaniu na badanie densytometryczne,
- po badaniu pacjent z wynikiem wraca do lekarza rodzinnego, który decyduje o:
obserwacji stanu w kolejnych latach bez leczenia,
podjęciu leczenia w ramach poradni podstawowej opieki zdrowotnej,
skierowaniu do poradni osteoporozy,
- po ewentualnej konsultacji specjalistycznej powrót do lekarza rodzinnego w celu kontynuacji zaleconego leczenia.
W 2021 roku wykonano 449 badań mammograficznych i odbyto 148 konsultacji w poradni osteoporozy. W 2022 roku diagnozowano 440 mieszkańców Kołobrzegu, z konsultacji w poradni osteoporozy skorzystały 204 osoby. W 2023 roku program otrzymał nagrodę przyznawaną przez czytelników Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia.
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl