Razem przy św. Janie Pawle II
Poseł na Sejm RP Czesław Hoc wraz z organizacjami katolickimi i patriotycznymi zaprasza 2 kwietnia br. na zgromadzenie pod nazwą "Razem przy św. Janie Pawle II", podczas którego w formie religijno - artystycznej zostanie publicznie zaprezentowane stanowisko wobec ataków podważających autorytet św. Jana Pawła II.
Zgromadzenie rozpocznie się o godz. 20.45 na dziedzińcu ratusza miejskiego i potrwa do 21.20. Program obejmuje wystąpienie posła na Sejm RP Czesława Hoca oraz przedstawicieli innych stowarzyszeń (m.in. Akcja Katolicka, Katolicka Inicjatywa Kulturalna, Kołobrzeski Klub "Gazety Polskiej", Stowarzyszenie Tradycji Katolickiej im. św. Karola Boromeusza, Komisja Międzyzakładowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" czy Stowarzyszenie Przywracania Pamięci – Kołobrzeg 80) oraz recytację wierszy. Całość zakończy Apel Jasnogórski, po odśpiewaniu którego uczestnicy przejdą pod Tablicę upamiętniającą wizytę kardynała Karola Wojtyły w Kołobrzegu, znajdującą się na murze bocznym bazyliki mariackiej. W tym miejscu, zapalając świece i oddając się modlitewnej zadumie, uczcimy 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Tę część Zgromadzenia poprowadzą członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii pw. WNMP.
Organizatorzy zapraszają na spotkanie:
Prosimy o zabranie ze sobą świeć lub zniczy a także flag papieskich i narodowych. W ten sposób Kołobrzeg dołącza się do ogólnopolskiej akcji organizowanej w ramach I Marszu Papieskiego w Warszawie i w wielu innych miastach Polski, by jako wspólnota wiernych podziękować za św. Jana Pawła II.
Ci, którzy dorastali w latach jego pontyfikatu, mówią, że papież - Polak był najważniejszym, co przytrafiło się ich pokoleniu. Misją Jana Pawła II było rozpalanie w rodakach potrzeby tworzenia wolnego, niezależnego kraju oraz miłości i szacunku do drugiego człowieka. Owoce jego pontyfikatu są dobrem, które powinno być przekazywane kolejnym pokoleniom jako narodowe dziedzictwo. Próba zdyskredytowania Jana Pawła II była dla wielu z nas impulsem do zrobienia rachunku sumienia i przyznania, że pozwoliliśmy, aby jego nauka żyła już raczej w naszej refleksji, duchowości. Za mało dzieliliśmy się nią publicznie. Przestała być naszą etyczną i moralną walutą obiegową. Stąd idea naszego kołobrzeskiego zgromadzenia, które niech będzie mocnym głosem Ojca Świętego w przestrzeni i świadomości publicznej. Chcemy, żeby ten głos już w niej pozostał. Nasz papież potrafił gromadzić - ponad wszelkimi podziałami - niepoliczalne tłumy ludzi. Potrafił dać nam coś, czego tylko taki wielki zbiór ludzki, zebrany we wspólnej, szlachetnej intencji, wytworzyć potrafi: niewyobrażalne, dające wielką radość poczucie bezpieczeństwa, mocy i międzyludzkiej solidarności.
"Nasz papież" – mówiliśmy o człowieku, który przez niemal trzy dekady był dla nas liderem walki o wolną Polskę. Uczył nas wiary, miłości i szacunku do każdego życia, do siebie nawzajem, do ziemi ojczystej. Uczył nas czym jest wolność i jak trzeba jej bronić. Słuchaliśmy tej nauki uważnie. Byliśmy wtedy razem, bardziej niż kiedykolwiek. Byliśmy wspólnotą. Jego słowa pozwalały nam zobaczyć wyraźniej siebie i drugiego człowieka. Lepiej poznać. Może nawet pokochać. Bardzo go dzisiaj brakuje. Świat nie stał się lepszy.
Swoją biernością pozostawiamy ważne i święte dla nas sprawy i autorytety na pastwę każdego, kto zechce je nam odbierać i obrażać.
Pokażmy w naszym Kołobrzegu, że Święty Jan Paweł II jest właśnie tym człowiekiem, tym symbolem, tym naszym wspólnym dobrem, wokół którego potrafimy się zebrać, zjednoczyć, niezależnie od dzielących nas w innych tematach różnic.