Udział kołobrzeskich krótkofalowców w zawodach
Działające w Kołobrzegu Bałtyckie Stowarzyszenie Krótkofalowców rozpoczęło wiosenny sezon z wysokiego pułapu. W miniony weekend członkowie BSK wystartowali w ogólnoświatowych zawodach krótkofalarskich pod nazwą: CQ World Wide WPX-Contest (SSB).
Na zaproszenie kolegów – członków BSK, krótkofalowcy pojechali do Pałacu nad rzeką Młynówką w Trzebiatowie. Dzięki przychylności pani dyrektor Renaty Teresy Korek, mogli z tej lokalizacji wziąć udział w zawodach.
Dlaczego Trzebiatów, a nie Kołobrzeg - ktoś się może zapytać. Po pierwsze, w pałacowym parku było sporo miejsca, aby bez przeszkód zamontować kilka anten, a po drugie obiekt jest oddalony od domostw na tyle, aby wszelkie urządzenia, zasilacze, a nawet żarówki ledowe, nie zakłócały pracy w eterze. Niestety nasze kołobrzeskie kluby są umiejscowione w zwartej zabudowie i są podatne na zakłócenia od urządzeń działających w pobliżu – a w wypadku zawodów SSB (czyli na fonii) każde zakłócenie obniża jakość sygnału i daje mniejsze szanse na lepszą lokatę. Podczas zawodów w wersji cyfrowej, krótkofalowcy zawsze pracują z kołobrzeskich klubów, ponieważ działają tylko na wąskim wycinku pasma.
Po rozłożeniu anten i sprawdzeniu sprzętu, ekipa podzieliła się na zespoły i przystąpiła do działania. Zawody trwają 48h bez przerwy, więc część ekipy robiła łączności a reszta odpoczywała. Najlepiej się pracuje w nocy, ponieważ sygnały są mocne i jest mniejszy tłok w eterze. Zrobić łączność z Marokiem, Kazachstanem, Walią czy Chorwacją nie ma problemu i nie trzeba się „wbijać” pomiędzy inne stacje, które również wołają w tym samym czasie. Ponadto wieczorem i nocy są warunki pozwalające na łączność z polskimi stacjami. Dzieje się dlatego, że odbija się sygnał od niższych warstw jonosfery, który trafia bliżej. Jako ciekawostkę można dodać, że udało się nawiązać łączność z kolegą startującym również w tych zawodach – z Rościęcina pod Kołobrzegiem – to była najbliższa złapana stacja.
Podczas zawodów zrobiono 327 łączności ze stacjami z Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Płn. i Indonezji. Teraz trzeba wysłać zestawienie łączności do organizatora. Następnie będziemy czekać na przypisanie poszczególnych punktów do łączności, zależnych od tego gdzie dana stacja się znajduje i na jakim paśmie ją wykonano. I wtedy zostanie przekazana informacja, które miejsce nasza kołobrzeska stacja zajęła.
Operatorzy naszej kołobrzeskiej stacji ze znakiem HFøZZ w zawodach: Wiesław SP1EG, Zbigniew SP1F, Sławek SQ1FYY i Tomek SP1ZX.
Korzystając z okazji, kołobrzeski zespół odwiedzali koledzy krótkofalowcy, podpatrywali pracę i dzielili się swoimi doświadczeniami. A oprócz tego dla zgromadzonych kolegów – dwóch operatorów: Krzysiek SP1MVG i Andrzej SQ1GU – podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy WWFF, czyli najprościej mówiąc z krótkofalarskich wypraw do przeróżnych parków narodowych i krajobrazowych na całym świecie.
Teraz kołobrzescy krótkofalowcy czekają na ogłoszenie wyników, jednak już planują kolejne starty w zawodach, aby było wiadomo, że w Kołobrzegu działają prężnie i zajmują dobre lokaty w ogólnoświatowych zawodach.
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl