Krótkofalarze opanowali latarnie
Każdego roku w trzecią niedzielę sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich. Pomysłodawcą obchodów było brytyjskie Stowarzyszenie Latarników, które ustanowiło to święto już w 1789 roku. W Polsce Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich organizowany jest od roku 2001.
Jednak mało kto wie, że w tym samym czasie odbywa się jeszcze jedno wydarzenie związane właśnie z latarniami. Chodzi tu o jedną z najpopularniejszych imprez krótkofalarskich ILLW - International Lighthouse Lightship Weekend (Międzynarodowy Weekend Latarni Morskich i Latarniowców). Krótkofalowcy na całym świecie aktywują łączności z różnych latarni morskich oraz statków – latarniowców i nawiązują łączności z odległymi stacjami, niniejszym promując swoje miejsca.
W Polsce jest 15 czynnych latarni morskich. Najwyższa jest w Świnoujściu (68m) a najniższa jest w Jastarni (13,3m). Najstarsza polska latarnia zlokalizowana jest w Rozewiu – została uruchomiona w 1822 r i w tym roku obchodzi swoje 200 lecie. Kołobrzeska latarnia morska ma wysokość 36,5m, z czego sama wieża latarni ma wysokość 26m.
W krótkofalarskim międzynarodowym spisie latarń morskich, można znaleźć naszą pod numerem PL0021. Właśnie u stóp naszej latarni Bałtyckie Stowarzyszenie Krótkofalowców rozpoczęło w miniony weekend aktywację na ILLW. Podzielili się na dwa zespoły i po wstępnym rozwieszeniu anten i rozpakowaniu sprzętu zaczęli nadawanie.
Już w sobotę rano, aby złapać najlepsze warunki do nadawania działał zespół: Andrzej SQ1GU, Tomasz SP1ETT i Leszek SQ1NT. Udało się przeprowadzić 71 łączności z różnymi stacjami. W niedzielny poranek, od 7 rano kolejna ekipa: Andrzej SQ1GU, Zbyszek SP1F i Tomek SP1ZX rozpoczęła aktywność na pasmach. Początkowo była cisza, lecz po pewnym czasie powstał natłok zgłaszających się stacji. A zgłaszały się nie tylko polskie stacje, ale również z Niemiec, Belgii, Szwecji, Francji, Szwajcarii, Włoch, Chorwacji i innych europejskich krajów.
Nawiązano kontakt również z innymi pracującymi latarniami morskimi np.: belgijskim latarniowcem Westhinder III [ON9BD]. Niestety, niesprzyjająca pogoda i padający deszcz uniemożliwił dalszą pracę, ale i tak krótkofalowcy oceniają aktywację za udaną, bo przeprowadzono 110 łączności. Ogółem Bałtyckie Stowarzyszenie Krótkofalowców przeprowadziło 181 łączności ze stacjami z Polski i Europy. Wiele radioamatorów pytało się o latarnię, a kilku nawet miło wspominało widoki z niej. Radiowcy obiecują, że za rok ponownie się pojawią i pomnożą liczbę łączności z tego roku.
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl