Replika XVIII-wiecznej armaty do kołobrzeskich fortyfikacji
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło Gminny Program Opieki nad Zabytkami, realizowano przez gminę Miasto Kołobrzeg. Dokument powstał w Urzędzie Miasta, a zatwierdziła go Rada Miasta Kołobrzeg.
Efekty osiągniętego w ramach tego założenia, spowodowały, że Kołobrzeg został wyróżniony w ministerialnym konkursie, realizowanym pod auspicjami Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Jednym z punktów, który spotkał się z wysoką oceną, była rewitalizacja i ożywienie Reduty Morast. Proces inwestycyjny został zrealizowany przez Zarząd Portu Morskiego, natomiast działania w ramach „Szkoły Kadetów” prowadziła we współpracy z miejską spółką Fundacja Historia Kołobrzegu. Ponadto, Bractwo Kurkowe w okresie wakacyjnym prowadziło w każdy weekend salut bracki.
W ramach rozwoju projektu rewitalizacji Reduty Morast, Fundacja Historia Kołobrzegu i działająca w jej ramach Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kołobrzeg zamówiła replikę XVIII armaty pruskiej. Obiekt wykonany został na Śląsku, dzięki projektowi współfinansowanemu przez gminę Miasto Kołobrzeg i wsparciu udzielonym przez prezydent Annę Mieczkowską. Lufa jednofuntowa wznosi się na łożu koloru niebieskiego. Całość waży ok. 350 kilogramów. Armatę będzie można zobaczyć już w marcu 2022 roku. Na okres zimowy spoczęła w magazynie Zarządu Portu Morskiego.
W popularyzowaniu prasłowiańskiego Kołobrzegu
Kiedy wiadomo że Osada Słowian w obecnym Budzistowie
Była setki lat wstecz największa Osada na Południowym Bałtyku
Kolebka naszych przodków obecnych Polaków
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego docenia rzeczy wielkie