Zmiany w Budżecie Obywatelskim (wideo)
Zlikwidowano Rady Osiedlowe, trzeba zmienić zasady Budżetu Obywatelskiego. Propozycja prezydent miasta nie jest rewolucyjna ale wprowadza kilka nowości.
W ostatnich latach środki w ramach BO były dzielone na dwie części. Pierwszą przeznaczano na projekty osiedlowe, drugą ogólnomiejskie. Po likwidacji rad osiedlowych takiego podziału nie będzie, konieczne jest wprowadzenie zmian. Przy okazji miasto chce wprowadzić zapisy, które mają spowodować wzrost zainteresowania taką forma współdecydowania o wydatkowaniu publicznych pieniędzy.
Podczas ostatniego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy oddali nieco ponad 2600 głosów ważnych, i aż 710 tych, które nie mogły być zaliczone. Stąd propozycja by podczas głosowania zamiast nazwiskiem posługiwać się peselem. Nie wszystkim taka zmiana odpowiada. Radny Artur Dąbkowski uważa, że to zamiast zwiększyć może zmniejszyć zainteresowanie BO. Wielu mieszkańców nie chce podawać takich danych – tłumaczy.
Inne proponowane zmiany nie budziły takich uwag. Według Joanny Pawlak, pełnomocniczki do spraw BO dobrym pomysłem jest umożliwienie głosowania na 3 projekty i przyznawanie im punktów, od 3 do 1.
Podobnie jak ostatnio miasto chce przeznaczyć na BO milion złotych. Głosowanie i składanie projektów ma być możliwe w formie papierowej i elektronicznej. Realizowane mają być pomysły, które zdobędą najwięcej punktów, i które zdobędą minimum 100 głosów.
Minimalna wartość projektu to 20 tysięcy złotych, maksymalna pół milina złotych – to będzie kolejna propozycja prezydent – mówi J. Pawlak.
Uchwała, która reguluje zasady i tryb przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego będzie procedowana podczas najbliższej sesji. Niektóre zapisy zostaną wprowadzone w drodze zarządzenia prezydenta.