Uwaga na telefony od oszustów
Policja apeluje o ostrożność i rozwagę. Oszuści po raz kolejny próbują wyłudzić pieniądze od seniorów. Znane metody oszustw – na „policjanta”, „wnuczka”, „wypadek kogoś z rodziny” ciągle ulegają modyfikacji.
Oszuści wymyślają wiele scenariuszy, by osiągnąć swój cel, czyli pozbawić kogoś oszczędności całego życia. Pamiętajmy, że jeśli nie chcemy stać się ofiarą tego typu oszustw, musimy mieć świadomość, że przestępcy starając się pozbawić nas naszych oszczędności i cennych przedmiotów, najczęściej stosują jeden utarty schemat działania, który modyfikowany jest zazwyczaj nieznacznie. Podczas próby wyłudzenia pieniędzy metodą na policjanta, sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne, jakie budzi ta profesja. Oszuści podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas ewentualnego kontaktu z pokrzywdzonym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują telefonicznie potencjalne ofiary o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki i proszą o wybranie z własnego konta wszystkich zgromadzonych środków, a następnie przekazanie pieniędzy w związku z prowadzeniem akcji policyjnej. Ostatecznie umawiają się z osobą pokrzywdzoną w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Przestępcy znikają z gotówką, a ofiary pozostają bez oszczędności całego życia.
Uwaga! Jeżeli mamy podejrzenie, że po drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści, nie przekazujmy im informacji o zgromadzonych przez nas środkach finansowych. Pod żadnym pozorem nie wypłacajmy gotówki i nie przekazujmy jej osobom nam nieznanym.
Trzymając się kilku reguł, możemy uchronić się przed oszustami:
- bezwzględnie stosujmy zasadę ograniczonego zaufania,
- informujmy policjantów o każdej próbie oszustwa, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio na numery służby dyżurnej którejkolwiek z komend,
- krytycznie podchodźmy do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
- konsultujmy się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
- nie otwierajmy drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy w mieszkaniu sami,
- nie przekazujmy osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.
Apelujemy również do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.
W moim przypadku było to "na pracownika banku".
Próbowałem zgłosić to na policję. Chciałem chociażby podać numer telefonu z jakiego do mnie dzwoniono. Nie udało się.