Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W niedzielę odbyły się kołobrzeskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęła je Msza św. w Bazylice Mniejszej w intencji za Żołnierzy Wyklętych walczących w podziemiu niepodległościowym w obronie polskiego narodu, a także za ich rodziny i Ojczyznę.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada dzisiaj 1 marca. W Kołobrzegu uroczystości odbyły się wczoraj. Po biegu przedstawicieli kołobrzeskich służb mundurowych, o godzinie 16.00 przy pomniku kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego odbyła się uroczystość patriotyczna. Na zakończenie obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta, wyświetlono dwa filmy poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych, w tym premierowy film dokumentalny pt. „Lotte”. Odbył się też występ artystyczny kołobrzeskiej młodzieży.
Głównym organizatorem obchodów było Stowarzyszanie Katolicka Inicjatywa Kulturalna przy współpracy z prezydent miasta Anną Mieczkowską.
Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.