Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski informuje, iż powstały formy wsparcia dla pracodawców w celu łagodzenia negatywnych skutków wywołanych ogłoszonym stanem epidemii realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kołobrzegu.

Decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Powiat Kołobrzeski otrzymał 20 mln z przeznaczeniem na:

1. POŻYCZKI DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW

Kwota do 5.000 złotych – aktualnie trwa nabór do 17.04.2020 roku, są już realizowane pierwsze umowy – wypłaty. Kolejne formy: wnioski będą przyjmowane w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru. Aby uzyskać wsparcie, należy złożyć wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony nabór na nowe formy wsparcia. Z pożyczki mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców (tj. przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz b. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro), którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. w celu pokrycia bieżących kosztów prowadzenia tej działalności.

2. DOFINANSOWANIE CZĘŚCI KOSZTÓW WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW ORAZ NALEŻNYCH OD TYCH WYNAGRODZEŃ SKŁADEK NA UBEZPIECZENA SPOŁECZNE DLA MIKRO (do 9 pracowników), MAŁEGO (do 50 pracowników) i ŚREDNIEGO PRZEDSIĘBIORCY (do 250 pracowników).

Warunkiem uzyskania wsparcia jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym – w załączniku do wniosku dostępny jest kalkulator do wyliczenia spadku obrotów.

Spadek obrotów jest rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrany okres powinien mieścić się w ramach czasowych: od po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku.

Miesiąc może być rozumiany jako 30 kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych, jeśli wybrany dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego. Wsparcie może zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Ważne: pracodawca ubiegając się o dofinansowanie, składa oświadczenie o braku zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 roku.

Dofinansowanie obliczone zostanie według następujących przedziałów spadku obrotów:

- co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, zwanego dalej „minimalnym wynagrodzeniem”, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika,

- co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika,

- co najmniej 80% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.

3. DOFINANSOWANIE CZĘŚCI KOSZTÓW WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW ORAZ NALEŻNYCH OD TYCH WYNAGRODZEŃ SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

Podmiotem uprawnionym są organizacje pozarządowe (np. fundacje, stowarzyszenia) oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, np. kościelne osoby prawne, kluby sportowe. W przypadku spadku przychodów z działalności statutowej o

- : co najmniej 30% – wsparcie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;

- co najmniej 50% – wsparcie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;

- co najmniej 80% – wsparcie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.

Ważne: organizacja ubiegając się o dofinansowanie, składa oświadczenie o braku zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 roku.

4. DOFINANSOWANIE CZĘŚCI KOSZTÓW PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ DLA PRZEDSIĘBIORCY BĘDĄCEGO OSOBĄ FIZYCZNĄ, NIEZATRUDNIAJĄCEGO PRACOWNIKÓW

Dofinansowanie obliczone zostanie według następujących przedziałów spadku obrotów:

- co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,

- co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,

- co najmniej 80% – może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. Wsparcie może zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie oraz po zakończeniu wsparcia przez okres równy okresowi pobierania dofinansowania. Przedsiębiorca ubiegając się o dofinansowanie, składa oświadczenie o braku zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 roku.

Wnioski i umowy można składać/przesyłać:

- przez stronę praca.gov.pl po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym lub drogą mailową po opatrzeniu kwalifikowalnym podpisem elektronicznym na adres e-mail: sekretariat@kolobrzeg.praca.gov.pl,

- kwalifikowany podpis elektroniczny powinien być złożony na komplecie dokumentów przesyłanych drogą mailową,

- korzystając z poczty tradycyjnej na adres Powiatowy Urząd Pracy, ul. Katedralna 46-48, 78-100 Kołobrzeg,

- pozostawiając w skrzynce zlokalizowanej przed wejściem do Powiatowego Urzędu Pracy w Kołobrzegu w godzinach. 08.00-14.00.

Źródło finansowania: Fundusz Pracy i Europejski Fundusz Społeczny na lata 2014-2020.

Komentarze  
+9 # Wypadek 2020-04-14 10:57
Spółki miejskie są w złej sytuacji zwalniają ludzi ale pieniądze dla szpitala musiały się znaleść to ja do cholery pytam się gdzie są pieniądze z zusu na ktury ludzie płacą krocie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # Paliwoda 2020-04-14 15:35
Bo największe koszty ponosi na walkę z
rządem .Do tej walki cały możliwy arsenał
miejscowy który kosztuje a i z zagranicy
posiłki nie za darmo zwołuje .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-7 # Dla dzieci dobra 2020-04-14 11:12
" Walka z Kolano Świrem"

To " walka " z wiatrakami
Mówią o tym FAKTY i CYFRY -

Ci co chorowali na
Grypę do niedawna

Dziś na Świra niby choruja
Szamani fakt ten sobie do

Statystyk skrzętnie wpisują
Olbrzymia moc maj dziś klamliwe

Media i Gigakoncerny leków
Farmaceutyczne analogicznie :

Malarz z wąsem używając
Mediów namówił Frycow

Na Stalingrad krajoznawcze
Wycieczkę 69 milionow rodaków

Takich jak dziś wew maseczkach
Swych w POllinie nieborakow obudzily

Się dopiero otępiałe gdy poległo
Tam miliona ćwierci reszta

Setki tysięcy rannytruchła stamej
Uchodziły dopiero że sromotnie

Przez Adolfe oszukane ostały
Zamurzdrzyly i zaskoczyly Aj Waj :-?

You tube : doktor Jerzy Jaskowski

Warto posłuchać PRAWDY 8)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn