Baltic Neopolis Orchestra zagra w katedrze
Rusza projekt Baltic Neopolis Virtuosi zbudowany przez szczecińską Baltic Neopolis Orchestrę w partnerstwie z krajami bałtyckimi. W ramach trasy koncertowej zespołu zrealizowane zostaną koncerty w sześciu krajach: Polsce, Norwegii, Estonii, Niemczech, Szwecji i na Litwie. W Kołobrzegu orkiestra zagra w najbliższy czwartek w katedrze.
Repertuar trasy koncertowej zaprezentuje kompozycje znanych i cenionych polskich kompozytorów (także szczecinianina Piotra Klimka), jak również dzieła młodych talentów, a muzycy biorący udział w koncertach to najwybitniejsi muzycy w tej części Europy.
Partnerem głównym projektu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3 SIERPNIA 2017 - GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU - XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE” BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI „Style i stylizacje”
3 SIERPNIA 2017 - GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU - XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE” BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI „Style i stylizacje”
Pierwszy sierpniowy koncert „Muzyki w Katedrze” wypełni muzyka autentyczna i stylizowana. Jak komponowano w XVIII wieku przypomni nam divertimento W.A. Mozarta – utwór będący samą radością dla wykonawców i słuchaczy, wypełniony po brzegi pięknymi melodiami, reprezentujący styl klasyczny. Stylizacją będzie natomiast suita E. Griega – norweski romantyk pozwolił sobie na muzyczną zabawę konwencją i skomponował utwór w guście XVII wieku. Nawiązaniem do historii muzyki będzie też sinfonietta P. Łukaszewskiego, a kompozycja P. Klimka przywoła kontekst azjatycki (hikikomori to nazwa zjawiska zaobserwowanego po raz pierwszy w Japonii – zamknięcia się na świat zewnętrzny, izolacji od otoczenia). Wymienione dzieła wykona oktet Baltic Neopolis Virtuosi - nowy międzynarodowy zespół, którego celem jest połączenie niesamowitego potencjału obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Jego członkami są muzycy uznani na arenie międzynarodowej, których łączy pasja do muzyki kameralnej oraz radość z dzielenia się nią podczas odnoszących sukcesy tras koncertowych. Pomimo że zespół wywodzi się z Polski, BNV koncertuje obecnie w Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Litwie i w Estonii. Zespół zadebiutował podczas II Baltic Neopolis Festival, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki 2016 w Polsce. Jego główną misją jest promocja podczas wyrafinowanych koncertów zarówno muzyki polskiej, jak i tej z obszaru basenu Morza Bałtyckiego a także typowej dla większych składów muzyki kameralnej - od kwintetów po oktety. Zespół składa się z członków Baltic Neopolis Orchestra oraz solistów o międzynarodowej renomie, takich jak: Bartłomiej Nizioł – polski, wybitny skrzypek; Emanuel Salvador – portugalski skrzypek, koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra; Radosław Pujanek – koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej; Emilia Goch Salvador – polska altowiolistka, założycielka i dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra; Andriy Viytovych – ukraiński altowiolista, pierwszy altowiolista Covent Garden Opera Orchestra w Londynie; Adam Klocek – polski dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award w 2014 oraz Andreas Lend – jeden z najbardziej utytułowanych estońskich wiolonczelistów.
Wszystkie koncerty w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” są biletowane. Bilety do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).
Projekt Baltic Neopolis Virtuosi łączy artystyczny potencjał obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Jego zadaniem jest przede wszystkim prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk i tendencji w polskiej muzyce. W ramach tegorocznych działań odbędzie się trasa koncertowa (7 sierpnia – 12 listopada 2017 r.) podczas której zespół artystów, współpracujący w ramach projektu, wykona siedem koncertów w sześciu krajach: Polsce, Norwegii, na Litwie, w Estonii, Niemczech i Szwecji. Koncerty promować będą muzykę polskich kompozytorów, zarówno tych znanych i cenionych, jak i młodych talentów, a także muzykę z obszaru basenu Morza Bałtyckiego typową dla większych składów muzyki kameralnej - od kwintetów po orkiestrę kameralną.
W skład zespołu weszli muzycy uznani na arenie międzynarodowej, których łączy pasja do muzyki ka- meralnej. Składa się z członków Baltic Neopolis Orchestra oraz solistów o międzynarodowej renomie, między innymi takich jak: Bartłomiej Nizioł, trzykrotny laureat Fryderyka; Maria Machowska – polska skrzypaczka, koncertmistrz Filharmonii Narodowej w Warszawie; Emanuel Salvador – portugalski skrzypek, koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra; Hugo Ticciati – brytyjski skrzypek, dyrygent orkiestry kameralnej O/MODERNT; Emilia Goch Salvador – polska altowiolistka, założycielka i dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra; Andriy Viytovych – ukraiński altowiolista, pierwszy altowiolista Covent Garden Opera Orchestra w Londynie; Gareth Lubbe – niemiecki altowiolista i wokalista prowadzący klasę altówki w Folkwang University of the Arts w Essen; Adam Klocek – polski dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award w 2014 oraz Andreas Lend – jeden z najbardziej utytułowanych estońskich wiolonczelistów.
Baltic Neopolis Orchestręa jest laureatem Fryderyka 2015 w kategorii „album roku muzyka kameralna”, jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów.
Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z: Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem oraz Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Royal Opera House w Londynie).
Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna (2015) oraz nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta
Szczecin (2016 i 2017). Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach w kraju i za granicą oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania) i Azji (Chiny).
W 2016 roku jako pierwsza i jedyna polska orkiestra BNO uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji.
Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carl Loewe.
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl