"Koncert wiosenny" w Regionalnym Centrum Kultury
„Koncert wiosenny”, w którym wystąpią ulubieńcy publiczności - Dominika Kobalczyk – sopran, Ziemowit Wojtczak – baryton oraz Jerzy Wolniak, będzie pierwszą jaskółką przygotowanego na tegoroczne lato Festiwalu Opery i Operetki „Muzyka dla wszystkich”, który z początkiem lipca odbędzie się w Kołobrzegu.
Tym razem jeszcze w kameralnym składzie, z akompaniamentem Ewy Szpakowskiej zaprezentuje się znakomita sopranistka dramatyczna Dominika Kobalczyk współpracująca z łódzkim Teatrem Muzycznym oraz Teatrem Wielkim w Łodzi, która na swoim koncie ma wiele kreacji wokalnych podczas kolejnych edycji festiwalu w Kołobrzegu oraz w koncertach i wydarzeniach muzycznych w całej Polsce. Partnerował jej będzie w duetach oraz solo wystąpi Ziemowit Wojtczak - wykonawca wielu pierwszoplanowych partii w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Artysta czynnie koncertujący w kraju i poza jego granicami. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Dwukrotnie też otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Jerzy Wolniak jest niestrudzonym popularyzatorem muzyki klasycznej (m.in. audycje autorskie w Radiu Classic), prowadzi rozległą działalność impresaryjną a także reżyseruje spektakle operowe, operetkowe i koncerty okolicznościowe. W swojej karierze ma prestiżowe nagrody oraz wiele znakomitych partii tenorowych na wielu scenach Polski i zagranicy. Ewa Szpakowska podczas pracy w Teatrze Wielkim w Łodzi współpracowała z wybitnymi dyrygentami, śpiewakami z Polski i z zagranicy. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną występując w wielu koncertach w kraju i za granicą. W programie "Wiosennego koncertu" w Kołobrzegu znajdą się utwory muzyki operowej, operetkowej i musicalowej.
JERZY WOLNIAK
Jest laureatem Konkursu Śpiewaczego w im. Jana Kiepury (1977) oraz dwukrotnym finalistą Konkursu Verdiowskiego w Busseto (1984 i 1985). Był solistą Teatru Muzycznego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Warszawie, a od 1979 roku Teatru Wielkiego w Łodzi. W 1986 roku za rolę Istvana w Sonacie Belzebuba Edwarda Bogusławskiego otrzymał nagrodę Srebrny Pierścień. Artysta ma na swoim koncie dziesiątki tenorowych partii operowych, wśród których te najważniejsze to m.in.: Leński w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Edgar w Łucji z Lammermoor i Ernesto w Don Pasquale Donizettiego, Książę w Rigoletcie Verdiego, Basilio w Weselu Figara Mozarta, Rudolf w Cyganerii, Cavaradossi w Tosce i Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, Leopold w Żydówce Halevy’ego, Stefan w Strasznym dworze i Kazimierz w Hrabinie Moniuszki, Rizzi w Marii Stuart Twardowskiego. Jerzy Wolniak jest również niezrównanym interpretatorem ról charakterystycznych w lżejszym repertuarze; w pamięci publiczności pozostał jako: Boni w Księżniczce czardasza Kalmana, Daniło w Wesołej wdówce Lehára, Barinkay i Carnero w Baronie cygańskim i Frosch w Zemście nietoperza Straussa. W latach 1986-1989 był wykładowcą na Wydziale Aktorskim łódzkiej PWSFTviT, gdzie pełnił również funkcję prodziekana. Jest niestrudzonym popularyzatorem muzyki klasycznej (m.in. audycje autorskie w Radiu Classic), prowadzi rozległą działalność impresaryjną (koncerty, spektakle, recitale), a także reżyseruje spektakle operowe, operetkowe i koncerty okolicznościowe.
Ziemowit Wojtczak
Wykonawca wielu pierwszoplanowych partii w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Artysta czynnie koncertujący w kraju i poza jego granicami. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz ponad stu recenzji płytowych pisanych dla miesięcznika "Muzyka21". Redaktor naukowy serii wydawnictw katedry wokalistyki łódzkiej uczelni. Jest członkiem Senatu uczelni, członkiem Uczelnianej Komisji Wydawniczej, był członkiem Rady Bibliotecznej i Senackiej Komisji Bibliotecznej, pełnił funkcję rzecznika prasowego uczelni, uczestnicząc m.in. w pracach zespołu przygotowującego prezentację multimedialną z okazji obchodów 60-lecia łódzkich uczelni akademickich. Brał aktywny udział w pracach nad wdrożeniem na Wydziale Wokalno-Aktorskim nowych standardów nauczania. Niemal od początku pracy na Wydziale jest członkiem Rady Wydziału. Był również opiekunem Koła Naukowego Wokalistów. Został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Dwukrotnie też otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Jako pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Łodzi, Ziemowit Wojtczak bierze czynny udział w sesjach i konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Był delegowanym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu na Website Development Session organizowaną przez European Voice Teachers Association. Był współorganizatorem cyklu sesji naukowo-artystycznych organizowanych przez Katedrę Wokalistyki. Jest również promotorem kilkunastu prac magisterskich i dyplomowych; brał udział jako recenzent w pięciu postępowaniach przewodowych na stopień doktora sztuki i doktora habilitowanego sztuki; jest promotorem w trzech przewodach doktorskich.
Ewa Szpakowska
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi (1980) w klasie fortepianu prof. Walentego Parczewskiego i kameralnej prof. Rajmunda Ambroziaka. Jest wykładowcą w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi.Uczestniczyła w wielu konkursach wokalnych w kraju (im. A. Didura w Bytomiu, A. Sari w Nowym Sączu, im. J. Kiepury w Krynicy, im. K. Szymanowskiego w Łodzi, im. St. Moniuszki w Warszawie, im. A. Tansmana w Łodzi) i za granicą (Hertogenbosh, Wiedeń – Belvedere). Brała czynny udział jako akompaniator w kursach mistrzowskich prof. T. Żylis-Gara Radziejowice 14-22.11.2000 i 11-24.06.2001, prof. H. Elsnera Przemyśl 2001, G. Bradley Łódź 2000, prof. K. Rymarczyk Lubostroń 2002, prof. H. Łazarskiej Łódź 2005. Podczas pracy w Teatrze wielkim w Łodzi współpracowała z wybitnymi dyrygentami, śpiewakami z Polski i z zagranicy. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną występując w wielu koncertach w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Austria, Francja, Włochy, Martynika). Dokonuje nagrań radiowych i telewizyjnych.
"KONCERT WIOSENNY”
Dominika Kobalczyk – sopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Ewa Szpakowska – fortepian, Jerzy Wolniak - prowadzenie
26 marca 2022 r. godz. 19.00, sala widowiskowa RCK.
Bilety: 55 zł (normalny/w dniu koncertu), 45 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca) do kupienia w kasie RCK oraz na kupbilecik.pl
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl