Ochrona przed Inwazyjnymi Gatunkami Obcymi
Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka.
W szczególności IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo bądź przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.
Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U. poz. 1718)- („IGO”), wyznaczono krajowe ramy prawne dla przeciwdziałania IGO. Informujemy, że osoby posiadające rośliny lub zwierzęta należące do IGO powinny sprawdzić, czy dysponują ważnym zezwoleniem. Z nowo wprowadzonymi przepisami powinny zapoznać się, w szczególności posiadacze zapasów IGO, np. sklepy zoologiczne, czy ogrodnicze.
Przykładem IGO jest Bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus altissima)
To roślina niezwykle konkurencyjna, bardzo szybko rosnąca, zagłuszająca inne rośliny rosnące w pobliżu, a nawet produkująca specjalne toksyny uniemożliwiające ich rozwój. Jej system korzeniowy jest tak silny, że powodować może zniszczenia fundamentów i kanałów ściekowych.
Szczegółowe informacje dotyczące IGO, postępowania oraz zgłaszania można znaleźć na stronie w zakładce Mieszkaniec - Urząd Gminy - Ochrona przed Inwazyjnymi gatunkami obcymi (IGO) tutaj
Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl