Rok 2022 w Gminie Kołobrzeg
Kończy się rok 2022. Na pewno zostanie on przez wiele osób zapamiętany. To rok, w którym Rosja dokonała agresji na Ukrainę, liczba ludności na świecie przekroczyła 8 miliardów, a wszyscy przyzwyczajali się z powrotem do normalnego funkcjonowania po pandemii.
A jak ten rok wyglądał w Gminie Kołobrzeg? Na gmninnym portalu samorządowym pojawiło się podsumowanie:
Nie brakowało spraw większych i mniejszych, jednak wszystkie miały coś wspólnego – rozwój Gminy. Oficjalnie otwarto pierwszą na terenie Gminy galerię handlową - CH Karuzela w Budzistowie. Była to dobra wiadomość nie tylko dla klientów. Dzięki galerii w Gminie otworzyły się nowe okazje dla inwestorów i powstały nowe miejsca pracy.
Wielkim sukcesem był też rok 2022 dla Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie. Od otwarcia działa prężnie, stale rozwijając swoją ofertę i angażując się w nowe przedsięwzięcia. W tym roku wysiłek ten został doceniony. Nasza Marina zwyciężyła w XII edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na „Najlepszą przestrzeń publiczną Województwa Zachodniopomorskiego”. Dodatkowo dzięki udziale Gminy w projekcie Zdrowe Serce Pogranicza Centrum uzyskało defibrylator AED, wszystko po to by zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających na terenie obiektu i korzystających z jeziora.
Na początku roku swoją działalność rozpoczął żłobek „Dzwoneczek” w Drzonowie. Powstał w wyniku realizowanego przez naszą Gminę we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci projektu pn. „Dla rodziców maluchów w Gminie Kołobrzeg”.
Cały czas jednak dbano także o pracę u podstaw, by stale budować coraz lepsze warunki życia w Gminie. Wymieniano wiaty przystankowe, powstały także nowe inwestycje oświetleniowe, m.in. w Korzystnie, Grzybowie, Nowogardku czy Drzonowie. Sukcesywna wymiana lamp na nowe, energooszczędne to bardzo ważna inicjatywa, która jest realizowana stale w Gminie Kołobrzeg. Nowe oświetlenie było także instalowane przy okazji inwestycji, których przedmiotem była przebudowa dróg. Zadania takie wykonywano m.in. na drogach w Grzybowie, Karcinie, Stramnicy, Rościęcinie, Przećminie, Drzonowie czy Kądzielnie.
Niektóre prace dopiero rozpoczęto, a ich odbiór odbędzie się już w 2023 roku, ale także trzeba o nich pamiętać. I tak nowa droga, która powstaje w Karcinie za kościołem ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zmniejszenie jego natężenia na głównej drodze, ale również w celu stworzenia alternatywnej trasy przejazdu. W Budzistowie rozpoczęto inwestycję obejmującą rozbudowę ulicy Kasztanowej oraz rozbudowę drogi gminnej od skrzyżowania z ulicą Topolową w kierunku Centrum Handlowego Karuzela w Budzistowie.
Dodatkowo kontynuowane są również prace projektowe, dzięki którym w kolejnych latach przebudowanych zostanie więcej dróg. W tym celu staraliśmy się, i nadal staramy, także o dotacje pochodzące z różnych funduszy wsparcia. Pozyskaliśmy dotację z funduszu rządowego Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych na projekt, który rozpocznie się w przyszłym roku, a dotyczyć będzie przebudowy trzech ulic w Grzybowie. Te małe inwestycje, często nie są spektakularne, jednak odgrywają one ważną rolę dla naszej społeczności. To dzięki stałemu wprowadzaniu ich w życie Gmina Kołobrzeg staje się lepszym miejscem dla mieszkańców oraz dla inwestorów.
W temacie pozyskiwania dotacji należy wspomnieć także o innych projektach. Dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego powstał Street Workout Park w Zieleniewie– specjalne miejsce do ćwiczeń, wychodzące naprzeciw nowym trendom w sporcie. Uzyskano także dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na inwestycję w Grzybowie, która ma jeszcze bardziej uatrakcyjnić miejscowość. W pobliżu centrum przesiadkowego (otwartego pod koniec roku 2021) powstanie bowiem efektowna fontanna. Zostanie ona zbudowana na poziomie chodnika, bez krawędzi, w formie kolorowych okręgów. Oprócz tego ma powstać trójwymiarowy napis GRZYBOWO. O długości około 14 metrów i będzie w całości podświetlany taśmą LED.
W Gminie jednak pamiętamy o tym, że jeśli korzysta się z pomocy, to należy jej także udzielać. Dlatego wsparliśmy Gminę Dygowo w sprawie budowy drogi rowerowej w pasie drogi wojewódzkiej nr 163 na odcinku od miasta Kołobrzeg do miejscowości Dygowo. Docelowo ma ona prowadzić do Parku Rozrywki „Pomerania” w miejscowości Pyszka. Gmina dofinansowała także zakup nowego radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu. Doskonale układała się również współpraca z Powiatem Kołobrzeskim. Pamiętać trzeba, że wiele dróg, które leżą na terenie Gminy to drogi powiatowe. Wiedząc, że takie zadania są trudne i kosztowne Gmina nie chce tylko wymagać od innych, ale też chce wychodzić z inicjatywą.
Współpraca to ważne słowo w Gminie Kołobrzeg. Dzięki niej w ramach programu rządowego „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” zakupiono laptopy wraz z myszkami bezprzewodowymi, słuchawkami z mikrofonem oraz dedykowaną torbą na potrzeby nauki zdalnej dla 154 dzieci z Gminy Kołobrzeg.
Do tego rozpoczęto kolejny projekt w ramach współpracy międzynarodowej – Active For All. Jest on kontynuacją zrealizowanego z wielkim sukcesem projektu Baltic For All, który zakończył się w roku 2021. Nowy projekt w założeniach ma na celu wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych. To projekt otwarty na seniorów i osoby z niepełnosprawnościami.
Warto pamiętać, że Gmina Kołobrzeg to nie tylko nowe inwestycje, ale także zadania stałe – zarówno te, które są wyznaczone przez przepisy, jak i te, które sami wyznaczamy. W tym roku na zlecenie Wojewody Zachodniopomorskiego Gmina podjęła się trudnego zadania związanego z dystrybucją węgla. Zadanie to Gmina będzie realizować jeszcze w roku przyszłym.
Oczywiście nie zapominaliśmy również o najmłodszych. Stale działają gminne świetlice w różnych formach aktywności. Są to m.in. codzienne zajęcia pozaszkolne, warsztaty pomagające w rozwoju czy też wycieczki.
Zima i lato to zaś specjalny czas. Podczas ferii zimowych i letnich wakacji dzieci z Gminy miały okazję brać udział w półkoloniach. Zorganizowane zostały turnusy o zróżnicowanej tematyce zajęć, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Sukcesem okazał się również Dzień Dziecka zorganizowany dla wszystkich dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Kołobrzeg, w tym dzieci z Ukrainy. Wszyscy mogli cały dzień bawić się w Parku Rozrywki Dziki Zachód w Zieleniewie i korzystać z dostępnych tam atrakcji, oczywiście za darmo.
Wstęp za darmo jest także na nasze gminne imprezy. Intencją takich działań jest bowiem tworzenie tożsamości społecznej. Gmina dokłada wszelkich starań, by były atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Chcemy tworzyć wspaniałe chwile, które będą miłymi wspomnieniami dla mieszkańców, a którymi turyści podzielą się z innymi. Czy jest to Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie, czy Zupa Grzybowa w Grzybowie – dobra zabawa dla wszystkich to zawsze najważniejszy cel.
Gmina Kołobrzeg ma na celu stały rozwój. Nowe projekty, nowe inwestycje, nowe okazje – to wszystko zmierza w kierunku tworzenia lepszej przyszłości i zachęcenia do osiedlania się na naszym terenie młodych pokoleń.
PGRy nie istnieją już 30 lat a władza kupuje laptopy.Oswietlenie na duży plus.
Oby rok 2023 przyczynił się do zniszczenia globalizacji.