Już jutro, w Bibliotece Miejskiej przy ul.Frankowskiego odbędzie się Narodowe Czytanie 2023, a czytać będziemy „Nad Niemnem”.

W sobotę 9.09.2023 r. odbędzie się już XII edycja Narodowego Czytania. W tym roku wybrano „Nad Niemnem” – najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej, która powstała w latach 1886-1887. Miejscem akcji są okolice Grodna: Korczyn – majątek ziemiański Benedykta Korczyńskiego oraz zaścianek Bohatyrowicze. Malowniczy obraz Kresów, folkloru i szlacheckich zwyczajów, który łączy się z patriotycznym wątkiem powstania styczniowego. Książka o walorach artystycznych. Cechuje ją: barwny język, wspaniałe krajobrazy, komizm sytuacyjny a także pełne humoru dialogi.

Fragmenty powieści czytać będą: członkowie Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów, pracownicy i czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaproszeni goście. Organizatorzy zapraszają z własnymi egzemplarzami lektury – istnieje możliwość odbicia pamiątkowego stempla.

Wstęp wolny.

 

PROGRAM:

 

Godz. 11.00

Eliza Orzeszkowa i powieść Nad Niemnem. Dygresje literackie Wojciech Czaplewski

Niemy Niemen – film dokumentalny, 2020r.; reż. Jarosław Banaszek

Członkowie ekipy filmu Nad Niemnem z 1986r. odwiedzają i porównują plenery w których powstawał serial oraz prawdziwe miejsca gdzie toczy się akcja powieści Elizy Orzeszkowej. Pokazują tereny obecnej Białorusi, na których ze względów politycznych realizacja filmowa przed 1989r. była niemożliwa. Film w 2021r. otrzymał III Nagrodę na warszawskim Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”.

 

Godz. 12.00

Narodowe Czytanie fragmentów Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

Najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, powstała w latach 1886-1887. Miejscem akcji są okolice Grodna: Korczyn – majątek ziemiański Benedykta Korczyńskiego oraz zaścianek Bohatyrowicze. Malowniczy obraz Kresów, folkloru i szlacheckich zwyczajów, który łączy się z patriotycznym wątkiem powstania styczniowego. Książka o walorach artystycznych. Cechuje ją: barwny język, wspaniałe krajobrazy, komizm sytuacyjny a także pełne humoru dialogi.

Fragmenty powieści czytać będą: członkowie Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów, pracownicy i czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaproszeni goście.

 

Ok. godz. 14.00

Spotkanie autorskie z Robertem Pawłowskim Płynąc po dnie Niemna – dalsze losy bohaterów powieści Nad Niemnem

Ile jest prawdy, a ile fikcji w powieści Nad Niemnem? Pewne jest, że Niemen nadal płynie.W zależności od pogody jego wody są błękitne lub ciemne, zmieniają się cały czas – tak jak opisała to Orzeszkowa. A co z dworem Benedykta Korczyńskiego? Wsią, w której mieszkali Bohatyrowicze? Polami, pomiędzy którymi spacerowała Justyna? Miejsca te nie tylko były autentyczne, ale również do dnia dzisiejszego istnieją. Idąc na grób Jana i Cecylii, ma się wrażenie, że czas się zatrzymał (…). Te ziemie – ileż tu piękna i polskiej historii. Ile zapomnienia? – o tragedii ludzkiej pod sowiecką i niemiecką okupacją…

Robert Pawłowski – absolwent Uniwersytetu w Białymstoku – Wydziału Historii, producent filmu dokumentalnego, autor i wydawca książek: Niemy Niemen; Płynąc po dnie Niemna. Miłośnik Kresów, założyciel Fundacji Polacy spod Niemna.

Ty pójdziesz górą, a ja doliną… – nadniemeńskie śpiewanie i ucztowanie. Koncert dawnych pieśni i przyśpiewek ludowych. Wspólne śpiewanie i biesiadowanie uczestników Narodowego Czytania.

 

Godz. 12.00-15.00

Cuda wianki – z łąk, pól i lasów

Warsztaty wicia wianków oraz wytwarzanie pamiątkowych emblematów Narodowe Czytanie 2023.

narodowecz092023

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn