
Gdzie nie należy wieszać plakatów wyborczych – krótki poradnik
Za niespełna 3 miesiące, bo już 10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Na terenie miasta powoli pojawiają się bannery komitetów wyborczych poszczególnych kandydatów. Niestety, nie wszystkie w sposób zgodny z prawem.
Z taką sytuacją mieliśmy ostatnio do czynienia przy Ogródku Jordanowskim, gdzie na ogrodzeniu zostały powieszone bannery Andrzeja Dudy bez zezwolenia. O sytuacji została poinformowana Straż Miejska, jednak przed przybyciem strażników plakaty zostały usunięte.
Art. 63a Kodeksu wykroczeń stanowi wyraźnie: „Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.
Nie można umieszczać plakatów i haseł wyborczych na fasadach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych, chyba że zostanie udzielona na to zgoda właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, wójt, burmistrz, prezydent, po rozpoczęciu kampanii wyborczej musi zapewnić na obszarze gminy odpowiednią liczbę miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wszystkich komitetów wyborczych oraz podać wykaz tych miejsc do publicznej wiadomości. Informacja, gdzie można zawiesić baner wyborczy znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej. W Kołobrzegu jest to 7 słupów ogłoszeniowych w następujących lokalizacjach: Błękitna (Osiedle Radzikowo) Jedności Narodowej (przy Klonowej) Zdrojowa (przy Kładce) Spacerowa (przy parku) Rzemieślnicza (Osiedle Rzemieślnicze) Chodkiewicza (Osiedle Ogrody) Nowogródzka (Osiedle Podczele).