
Uwaga na kleszcze
Otoczenie, pogoda i rodzaj aktywności, to tylko kilka z czynników wpływających na zagrożenie ze strony kleszczy, a co za tym idzie – ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi. To ryzyko można zmniejszyć, jeżeli na co dzień będziemy pamiętać i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po szczegółowe informacje wybraliśmy się do kołobrzeskiego sanepidu.
Wiosna i miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększając równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Jednak w ostatnich latach klimat znacznie się ociepla, a zimy nie są już tak mroźne. Sprawia to, że kleszcze nie są zagrożeniem tylko późną wiosną, latem i wczesną jesienią, jak przyjęło się mówić, ale przez cały rok. Do spotkania z kleszczami najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewam. A jak najlepiej uchronić się przed tymi małymi pajęczakami? Przechodząc przez zarośla możemy zebrać je z liścia lub źdźbła trawy, dlatego istotne jest właściwe ubranie. Wybierając jasną odzież szybciej i łatwiej dostrzeżemy kleszcza, a zakładając bluzę z długim rękawem lub kurtkę, długie spodnie, zakryte buty oraz kapelusz lub czapkę utrudnimy pasożytom dostęp do skóry. Dodatkowym zabezpieczeniem są środki odstraszające kleszcze. A co w przypadku kiedy kleszcz wbije się w skórę? Należy go jak najszybciej usunąć, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Usuwamy je wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania kleszczy.
Co ważne, nie każdy kleszcz przenosi choroby. Nie każdy zakażony kleszcz musi nas zarazić. Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym na świecie i w Polsce. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Najczęściej obserwowanym objawem choroby związanej z boreliozą jest charakterystyczny rumień. Należy pamiętać, że kleszcze stanowią także poważne zagrożenie dla domowych czworonogów. Choć same nie wyrządzają zwierzakom wielkiej krzywdy, są wektorami groźnych chorób. Dlatego ważne jest aby przez cały rok pamiętać o odpowiedniej profilaktyce przeciw kleszczom.
Więcej w materiale wideo.